Hnutí DUHA radí: Buďte chytrými neplatiči! Nejlevnější energie je ta, za kterou neplatíte.

Ekologická organizace zahajuje novou iniciativu na podporu nízkých účtů a energetické soběstačnosti

21. září 2013
Hnutí DUHA radí: Buďte chytrými neplatiči! Nejlevnější energie je ta, za kterou neplatíte.

Hnutí DUHA dnes vyzvalo majitele domů a bytů, aby přestali zbytečně platit vysoké částky za elektřinu a teplo. Během multimediální show v Experimentálním prostoru Roxy NoD ekologická organizace představila některé uživatele kvalitních domů, jejichž roční platby za vytápění, ohřev vody a domácí spotřebiče nepřekročí deset tisíc korun. Zároveň ukázala konkrétní příklady dobré praxe, jak zásadně snížit energetické výdaje v rodinných domech, obytných sídlištích, kancelářských budovách či školách.

Hnutí DUHA dnešním dnem zahajuje novou občanskou iniciativu Neplatiči. Jejím cílem je získat spotřebitele k úsporným opatřením a přidat se k těm, jejichž platby za energii jsou ve srovnání s průměrem prakticky nulové. Dalším záměrem iniciativy je vytváření vhodných podmínek pro investice do úspor energie. Pro zájemce o konkrétní úspory energie byl spuštěn interaktivní web www.nechciplatit.cz

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

"Ke spokojenému životu nikdo nepotřebuje platit vysoký účet ČEZu, RWE nebo městské teplárně. Nepotřebujeme mnoho energie, potřebujeme kvalitní energetické služby. Potřebujeme teplo, světlo a funkční spotřebiče. Kvalitní okna, zateplení stěn a střechy, solární ohřívání vody nebo úsporné ledničky a další domácí spotřebiče výrazně snižují závislost na dražších a dražších fosilních palivech. A samozřejmě šetří peníze - domácnostem i státu.

Všude kolem nás přibývá pozitivních příkladů, jak zásadně snížit účty za energie. Jestliže to dokáže soused, škola v sousední obci či úřad nebo nemocnice ve vedlejším městě, proč by to nešlo u nás doma? Naším cílem je lavinovité šíření příkladů dobré praxe, jak být nezávislí na fosilních palivech a velkých dodavatelích energie. A to už se na celkovém účtu České republiky za dovoz ropy a plynu opravdu pozná.

Energetika nespočívá jen ve velkých zdrojích energie, dálkových rozvodech elektřiny a tepla a rostoucích účtech. Energetika začíná a končí u každého z nás. Energetické firmy nás žádným komandem těžkooděnců nemohou nutit, abychom jim platili za energii, kterou jsme neodebrali. Čím více bude chytrých neplatičů, tím lépe pro všechny."


Kontakty:

Karel Polanecký, energetický expert, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů