Jak vybrat chladničku a mrazák?

24. listopadu 2013
Jak vybrat chladničku a mrazák?

Uvažujete o koupi nové chladničky k vánocům? Moderní kombinované lednice vám nabízí m, ožnost chlazení i mrazení zároveň. Nevíte, jakou velikost a energetickou třídu zvolit, nevyznáte se v široké nabídce funkcí? Přečtěte si před nákupem tipy pro výběr nejvhodnější kombinované chladničky.

Energetická třída, spotřeba, objem, kompresory, nepřeberné množství funkcí - s tím vším se setkáte při výběru nové kombinované lednice. Připravili jsme pro vás několik tipů a rad, které vám pomohou se zorientovat a usnadní výběr té nejvhodnější kombinované ledničky.

1. Velikost
V prvé řadě je třeba si ujasnit, jak velká by vaše nová kombinovaná chladnička měla být. Výrobci se snaží maximálně vycházet vstříc potřebám zákazníků a proto se na našem trhu vyskytují kombinované ledničky v třech šířkách (50cm, 55 cm a 60cm) a v široké škále výšek. Hloubka většiny kombinovaných lednic udržuje kuchyňský standard 60 cm.

2. Chlazené nebo mražené?
Mrazák v kombinovaných ledničkách bývá obvykle menší než prostor samotné chladničky (obvykle v poměru 3:1). Některé kombinované ledničky však mají mrazák a chladničku půl na půl. Je už tedy zcela na vás rozhodnout si předem, který typ potravin hodláte v kombinované ledničce uskladňovat. Tomu pak přizpůsobte také poměr velikostí chladničky a mrazáku.

3. Energetická třída aneb co vlastně znamená A++?
Spotřeba elektrické energie je velmi důležitá, zvláště když si uvědomíme, že lednička jako jeden z mála spotřebičů jede vlastně nonstop. Odhadem spotřebuje lednička až 15-20% elektrické energie celé domácnosti. Proto je tolik důležité vybrat si ledničku ve správné energetické třídě. Ta je, podobně jako u dalších spotřebičů, odstupňovaná a označená písmeny od A do F. Písmeno A přitom znamená nejmenší spotřebu a tím pádem také největší úsporu pro váš rodinný rozpočet. Jen pro informaci - přístroj označený třídou A potřebuje ke své plné funkci o polovinu méně energie, než srovnatelný přístroj ve třídě D. Co ale znamená označení třídy A+ nebo dokonce A++? Tyto značky znamenají ještě větší úsporu elektrické energie než jakou má "obyčejná" třída A. Platí, že čím více křížků, tím nižší spotřebu elektrické energie daná kombinovaná chladnička má. Spotřeba energie ve třídě A+ je o 25% a ve třídě A++ dokonce o plných 50% nižší než spotřeba srovnatelné lednice třídy A. Spotřeba energie kombinované chladničky typu A++ je ve srovnání s třídou D nižší až o 65%!

4. Objem
Objem kombinované lednice velmi úzce souvisí s kritérii, které jsme zmínili na prvním a druhém místě. Je vhodné předem uvážit, jak velké děláte nákupy, jak často a jak velkou část z nich uskladňujete v lednici. Pokud nakupujete pro jednu či dvě osoby a většinu z nákupu zas rovnou spotřebujete, postačí vám kombinovaná lednička s menším objemem (150 - 200 litrů) a s menším mrazákem. Běžnější však je pořádat jednou či dvakrát týdně velké nákupy, a pokud to je i váš případ, plně využijete chladničku s objemem větším (250 - 300 litrů). Obecně se doporučuje pro jednoho člověka objem nejméně 50 litrů v chladničce a dalších 25 v mrazáku. Kombinovaná chladnička o objemu 250 - 300 litrů by měla pokrýt nároky průměrné čtyřčlenné rodiny.

5. Jeden nebo dva kompresory?
Moderní kombinované lednice mohou být vybavené jedním nebo dvěma kompresory. Varianta se dvěma kompresory umožňuje vypnout mrazák či lednici a druhou část přístroje nechat běžet. To je velice praktické z hlediska úspory energie a jistě to oceníte také při čištění lednice.

6. Značka (výrobce)
Při výběru nové kombinované chladničky se vyplatí brát ohled také na značku. Důvěřujte renomovaným výrobcům!

7. Cena
Moderní kombinovaná lednice představuje vynikající investici. Pokud si pořídíte přístroj ve výhodné energetické třídě, ulevíte výrazně rodinnému rozpočtu. Návratnost takové úsporné kombinované lednice při současných cenách elektrické energie totiž činí pouhé dva až tři roky!

8. Recenze a hodnocení
Koupě kombinované chladničky je záležitost, v níž se nevyplatí příliš riskovat. Vyberte si osvědčenou kvalitu a nechte se inspirovat recenzemi a hodnocením ostatních majitelů.

9. Jak si lednice poradí s výpadkem proudu?
Není až tak neobvyklé, že při bouřce vypadne na chvíli elektrický proud. Je to nepříjemné, ale třeba u notebooků nebo mikrovlnky nebývají následky nikterak fatální. Přestane-li však fungovat lednička, můžeme se dočkat nepříjemného překvapení v podobě znehodnocených potravin. Moderní chladničky se však proti takovým případům brání kvalitním provedením dveřní izolace. Díky ní vydrží potraviny v chladicí části nepoškozené 10 - 16 hodin, v mrazničce pak dokonce dvakrát déle. Moderní přístroje si navíc pamatují program, který probíhal před výpadkem proudu a po znovuzapojení do sítě dokáží tento program obnovit.

10. Funkce a komfort
Moderní kombinované chladničky vám nabízejí nepřeberné množství funkcí, z nichž některé dělají z běžného používání lednice skutečný zážitek. Ze základních vlastností moderních lednic jmenujme například AntiBacteria System - ten znamená, že vnitřek lednice má speciální povrch na bázi stříbra, který brání množení bakterií a tím výrazně snižuje kazivost uložených potravin. Je-li v kombinované chladničce přítomen systém NoFrost, nebudete si již nikdy muset lámat hlavu s odmrazováním mrazáku. Moderní chladničky mají také tzv. Aircooler - chladící systém pro optimalizaci cirkulace studeného vzduchu prostřednictvím ventilátoru, který je umístěn v chladničce. Tento systém prodlužuje životnost uchovávaných potravin. Funkce SuperCool v chladící části kombinované lednice dovede velmi rychle ochladit vložené potraviny na požadovanou teplotu. Obdobou této funkce je SuperFreeze, který zajišťuje rychlé zamražení potravin v mrazáku. Kombinovaná lednice může mít též tzv. BioFresh zónu, která se vyznačuje vyšší teplotou a vlhkostí. Slouží k uchovávání čerstvého ovoce, zeleniny či masa.

ZDROJ: www.elektromedia.cz, kráceno

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů