zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

10.12.2013
Obecné
Krátce - různé

Členské státy Evropské unie včera podpořily návrh Evropské komise na zavedení konečných antidumpingových a antisubvenčních opatření na dovoz solárních panelů z Číny. Uložená opatření platí pouze pro ty podniky, které se nepřipojily ke kompromisní dohodě, jež platila od srpna tohoto roku. V dohodě se čínské firmy obchodující se solárními panely zavazují k exportu solárních panelů do EU za maximální částku 0,56 EUR za watt. Včerejší rozhodnutí o uvalení dodatečných cel na následující 2 roky je myšleno pouze jako odstrašující prostředek pro firmy s cílem zajistit, aby čínské firmy dodržovaly podmínky smlouvy.

Unavený a neupravený Santa v podání Jima Cartera přináší v novém spotu Greenpeace mrazivé vánoční poselství z tající Arktidy. Ztrhaný Santa upozorňuje děti na celém světě, že Vánoce mohou být zrušeny, protože jeho domovu kolem severního pólu hrozí roztání. Ukazuje, že si zařadil světové vládce jako Obamu a Putina na seznam zlobivých, protože nereagují na jeho prosby o zamezení tání. Spot končí výzvou k záchraně Santy prostřednictvím šetření energiemi.

V čínském městě Šen-čen otevřeli supermoderní ekologický letištní terminál podle návrhů italských architektů, který sám vypadá jako letadlo. Jeho výstavba stála více než miliardu eur, v budoucnu ale peníze ušetří. Bude totiž využívat solární energie i dešťovou vodu. K dispozici je tu více než 76 odletových bran, 200 odbavovacích přepážek a stejný počet obchodů. V budoucnu navíc přibude metro a pětihvězdičkový hotel.

Na rychlostní silnici u Pohořelic na Brněnsku havaroval v noci na dnešek kamion. Ze zatím neznámých příčin vjel do svodidel a poškodil si nádrž, ze které vyteklo asi 600 litrů nafty. Větší část z ní skončila v řece Jihlavě. Na místě od noci zasahovali hasiči, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.
Hasiči a zaměstnanci Povodí Moravy postavili tři norné stěny, na které se uniklé látky zachytávají. "Norné stěny zůstanou na řece minimálně ještě tři dny," uvedl Příkaský. Povodí Moravy bude situaci monitorovat.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí