zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obnovitelné zdroje energie v Itálii: vládní opatření a snížení minimálních garantovaných výkupních cen

13.02.2014
Energie
Obnovitelné zdroje energie v Itálii: vládní opatření a snížení minimálních garantovaných výkupních cen

Nedávná vládní opatření a snížení minimálních garantovaných výkupních cen zasadili velkou ránu italskému sektoru obnovitelných zdrojů. ilustrační obrázek

Rok 2013 je prvním, ve kterém Itálie překonala ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů bariéru 100 TWh. Ve skutečnosti by Itálie měla pokrýt 17% finální primární spotřeby energie z čistých zdrojů (teplo + elektřina + doprava). Šetření, provedeno společností eLeMeNS ukazuje, že v roce 2013 však Itálie pokrývala pouze 14,5% finální spotřeby z obnovitelných zdrojů.

Z hlediska rozpočtových prostředků zbylo dostatečně na to, aby mohl stát poskytnout podporu rozvoje výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů jiných než slunečních (fotovoltaika). S ohledem na aktuální otázky vláda schválila dekret "Destination Italy", který je nejvýznamnějším zásahem pro odvětví obnovitelných zdrojů energie za poslední měsíce. Dekret zahrnuje zrušení minimální garantované sazby pro zařízení pracující na bázi OZE a zavádí mechanismus pro dobrovolné prodloužení pobídkového období. Tento mechanismus vyžaduje, aby všechna zařízení fungující na OZE v provozu, dostali nabídku možnosti rozšířit na sedm let pobídkové období (období ve kterém pobírají pobídky), výše pobídek však bude snížena.

Zpracovala Ivana Třosková, zahraniční zastoupení MPO v Miláně.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí