zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Metodika pro řešení neoprávněného nakládání s odpady

26.06.2014
Odpady
Urbánní ekologie
Metodika pro řešení neoprávněného nakládání s odpady

Centrum pro hospodaření s odpady (CeHO) Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka připravilo "Metodiku pro řešení neoprávněného nakládání s odpady"...

Vznikla v rámci projektu Ministerstva vnitra ČR nazvaného"Možnosti využití informací a zdrojů dat z oblasti nakládání s odpady jako nástroje identifikace a řešení neoprávněného nakládání s odpady"

Metodika je určena orgánům veřejné správy, které se při své činnosti mohou setkat s neoprávněným nakládáním s odpady, zejména Policii ČR, Celním úřadům, obecním úřadům a obecní/městské policii.Takové jednání může být značně nebezpečné pro obyvatelstvo a současně může dojít k negativnímu dopadu na životní prostředí.

V metodice jsou zpracovány návrhy postupů, které umožní rychle reagovat odpovídajícím způsobem na zjištěnou situaci. Jsou zde rovněž shrnuty možnosti využití informací a zdrojů dat z oblasti nakládání s odpady při řešení neoprávněného nakládání s odpady, tzn. takového nakládání, které nerespektuje povinnosti dané zákonem o odpadech a prováděcími předpisy k tomuto zákonu a dalšími právními předpisy. Jednání právnických nebo fyzických osob v rozporu s právními předpisy může nastat buď z neznalosti, nedbalosti nebo s úmyslem předpisy porušovat. Dále jsou popsány modelové situace neoprávněného nakládání s odpady.

Součástí metodiky je přehled základních právních předpisů platných pro ochranu životního prostředí a zmíněné orgány a schémata popisující součinnost kompetentních orgánů při řešení neoprávněného nakládání s odpady.

Metodiku si můžete stáhnout zde:

Metodika-BV-20140416-final (361 kB)


Zdroj: SMO

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí