První spalovna odpadu s využitím energie byla na území České republiky vybudována v letech 1904-1905 v Brně. Byla to vůbec první spalovna odpadu postavená v Rakousko-Uhersku a již v té době využívala odpadu k výrobě elektrické energie.
V brněnské smetárně (pozn. redakce: viz titulní obrázek), jak se spalovně tehdy říkalo, byl použit systém firmy Alfons Custodis z Vídně, zavedený také ve spalovnách v Německu - ve Frankfurtu nad Mohanem, Dortmundu a...
Historický vývoj a statistika energetického využívání odpadů: Část I. - Spalovny tuhého komunálního odpadu
Zdroj: Tretiruka.cz - odpady