Česká republika v současné době čelí 7 mezinárodním arbitrážím, jenž souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren v letech 2009-2010. Spory se solárníky jsou pro stát vážnou hrozbou. Ministerstvo financí zaplatilo za dva roky přes sto milionů americkým právníkům, kteří stát hájí v mezinárodních arbitrážích se solárníky. Informovaly o tom minulý týden Hospodářské noviny (HN).Náklady přes dvě stě milionůNáklady státu na solární právníky rapidně rostou. Celkově stát zaplatil za zastupování v arbitrážích od roku 2011 přes dvě stě milionů. Žádná z arbitráží přitom zatím nebylo dořešena.V roce 2015 si stát vybral nejlepší americké právníky z advokátní kanceláře Arnold & Porter LLP. Tato americká advokátní kancelář je světovou špičkou v obhajobě států v oblasti mezinárodních investičních arbitráží. Jen této firmě má stát podle smlouvy zaplatit obří sumu čtvrt miliardy korun. Z té právníkům z Washingtonu ministerstvo vyplatilo něco přes sto milionů korun. Podle ministerstva ale nejsou vysoké platby nic mimořádného.Navíc, každý rok náklady na právníky rostou. Každoroční nárůst financí vynaložených na arbitrážní spory přitom ministerstvo financí zdůvodňuje ještě tím, že soudní tribunál si vyžádal nové posudky, další dokumenty a právníci museli obhajovat stát u pěti soudních stání.Spory a arbitráže kvůli fotovoltaiceSolární arbitráže jsou důsledkem sporů se solárníky. Ty stát potrestal za nezvládnutý solární boom v roce 2011 speciální dani na sluneční elektrárny. Do roku 2013 byla solární daň vyměřena ve výši 26 procent a po roce 2013 ve výši 10 procent pro elektrárny postavené v roce 2010. Solární daň zavedla Nečasova vláda ve snaze omezit dopady solárního boomu z let 2009 a 2010. Tehdy se kvůli rapidnímu poklesu cen fotovoltaických panelů a zároveň špatně nastavené dotační legislativě snížila doba návratnosti solárního projektu z plánovaných 15 let zhruba na polovinu.Solárníci se proti zásahu státu začali bránit pomocí soudních pří a mezinárodních arbitráží. Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let. Smlouvy byly většinou pro ČR nevýhodné. Ministerstvo financí již delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly. Arbitrážní řízení je sice rychlejší a efektivnější než projednání u soudu, stojí ale mnohem více peněz.Partie z nejistým výsledkemČeské solární firmy se pokusily vysoudit miliardy u tuzemských soudů. Ty ale rozhodly, že pokud elektrárny dosáhnou na garantovanou 15letou návratnost i s extra daní, je s ní vše v pořádku. Po neúspěchů u českých soudů zahraniční solární firmy zkouší mezinárodní arbitráže. Mezi těmi, co žádají náhradu škody, jsou například společnosti Natland Investment Group, I. C. W. Europe Investments Ltd., Voltaic Network GmbH nebo Photovoltaik Knopf Betriebs- GmbH.Do podobné situace z nezvládnutým solárním boomem v letech 2008-2009 se dostalo také Španělsko. Místní vláda uvalila na provozovatele fotovoltaických elektráren několik retroaktivních opatření, aby jim zkrátil vyplácenou podporu.Následně španělští solárníci vládu zažalovali u mezinárodních soud. Letos španělská vláda prohrála vůbec první mezinárodní soudní při (arbitráž) s investory do koncentrátorových solárních elektráren kvůli retroaktivnímu snížení podpory v minulosti. Na základě verdiktu arbitrážního soudu International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID) bude muset Španělsko vyplatit prvním poškozeným investorům 128 milionů EUR jako odškodné.Výsledek první prohrané solární arbitráže ve Španělsku může být výstrahou pro Česko. Českému státu totiž hrozí v rozběhnutých solárních arbitrážích, že přijde až o tři miliardy korun.
Solární arbitráže značně zatěžují státní kasu. Dopadne to jako ve Španělsku?
7. srpna 2017 4:48
Solární energie
Zdroj: Solární Novinky
Sezóna domácích fotovoltaik začíná. Je nejvyšší čas na revize, které zvýší výkon a předejdou opravám