Elektroniku z odpadu z gramofonových desek vyrobili pomocí 3D tisku vědci z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze (FEL ČVUT) a Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT). Podle vědců snižuje nový technologický postup oproti tradiční výrobě až o 60 procent tvorbu emisí a až o 90 procent toxicitu pro lidský organismus, informovala ČVUT. Materiál pro projekt s názvem SELECT vědcům poskytla společnost GZ Media, největší výrobce vinylových desek na světě.
Vědci vyrobili pomocí 3D tisku elektroniku z odpadu z gramofonových desek
22. června 2026 21:01
Obecné
Celý článek: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-vyrobili-pomoci-3d-tisku-elektroniku-z-odpadu-z-gramofonovych-desek
Zdroj: Ekolist.cz