zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jubilejní 40. EKOFILM je za dveřmi

02.10.2014
Ekologická dovolená, cestování
Ekologické vzdělání a výchova
Jubilejní 40. EKOFILM je za dveřmi

Bude plný dokumentů, akcí pro děti i dospělé, besed, výstav, zábavy i poučení. Bude mokrý a plný vody, protože právě ta je ústředním tématem. Kdo? Přece EKOFILM, který se bude konat již po čtyřicáté. A začíná ve čtvrtek 2. října.

Mezinárodní filmový festival EKOFILM 2014 připlouvá do Ostravy, Karviné a Českého Těšína. Na svých vlnách přináší na sto dokumentárních snímků zabývajících se životním prostředím. ,,Pro letošní ročník jsme vybrali ústřední téma vodu. Je všude kolem nás, potřebujeme ji, milujeme a někdy se jí i právem bojíme. Věříme, že pro diváky i všechny návštěvníky je toto téma atraktivní," je přesvědčena ředitelka festivalu Marcela Mrózková Heříková. Prezidentem MFF EKOFILM se stal známý popularizátor vědy Michael Londesborough, který připravuje velkou science show o vodě, a to na konferenci pod názvem Voda nad zlato. Pořádá ji Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity v pátek 3. října od 9 do 14.30 na půdě školy na ulici Chittussiho 10 v učebně M427.

EKOFILM každý rok roste. Letos se přihlásilo 222 filmů. Je to téměř o sto více než loni. Diváci ale spatří jen sto z nich. Snímky pochází z 34 států a 5 kontinentů. Návštěvníky určitě potěší snímky z Austrálie, Keni, Ekvádoru či třeba z Chile. Největší počet z nich je tradičně z Německa. ,,Naše šestičlenná porota zasedala od pondělí a procházela nelehkým úkolem. Shlédnout všechny soutěžní snímky a vybrat ty vítězné. Jak to dopadlo? Počkejte si do soboty, na našem Galavečeru vše odtajníme. Nejen soutěžní, ale i ty skutečně zajímavé a hodnotné pak uvidí návštěvníci zdarma od 2. do 5. října na vybraných festivalových místech v Ostravě, Karviné a Českém Těšíně," řekla ředitelka a upřesnila: ,,Tvůrce vítězného snímku obdrží cenu - sochu anděla, vytvořenou uměleckým kovářem Tomášem Szwanczarem z Landeku. I další vítězové získají rovněž anděly, vyrobené z keramiky a polodrahokamů."

Festivalovým centrem se letos stane nově zrekonstruovaný Dům kultury Akord, od něhož povede pomyslná trasa do kina Vesmír a do Ostravského muzea. EKOFILM doplachtí i do Ostravy - Poruby, kde na Hlavní třídě všechny čeká v sobotu 3. října od 9 do 17 hodin již tradiční Ekopouť. Na jejím programu se podílí několik organizací, jako například Ostravské muzeum, Střediska volného času Ostrčilova, Gurtějova a Korunka, Ostravská univerzita, MS spolek na ochranu zvířat, Stanice mladých přírodovědců atd. ,,Návštěvníky určitě zaujmou stánky s eko tématikou. Máme připraveny workshopy tvoření z přírodních i recyklovaných materiálů i různé výtvarné dílny. Malí i velcí vědci si budou moci vyzkoušet chemické pokusy ´za školou´. Ale to není zdaleka vše," pozvala všechny organizátorka Michaela Hučíková. Pokračovala, že zvídavé děti určitě zaujme povídání o invazivních rostlinách, výroba flétniček a Panových fléten z křídlatky japonské. ,,Atraktivní bude jistě i přítomnost Oxyboxu, což je průsvitná kupole, ve které si můžete srovnat čistý vzduch s tím, který všichni dýcháme. Minulý rok děti bavilo lehce recesní očkování lásky k přírodě, které bude i letos. Čeká je také představení bláznivých kol či vystoupení klaunského divadélka MIMO. Ti větší se projedou na dvoukole. Pro milovníky přírodní medicíny je připraveno bylinkování - tedy poznávání a určování bylinek čerstvých i sušených našimi smysly. Program je doplněn o puzzle a omalovánky těchto bylinek. Znalosti z oblasti přírodovědy si budou moci všichni otestovat v naší přírodovědné sazce. Bude toho zkrátka dost a dost," láká k návštěvě Michaela Hučíková. Je přesvědčena, že dětem se bude líbit i speciální kolotoč vyrobený z jízdních kol a samozřejmě plnění drobných úkolů v několika stanovištích - U nás ve včelíně, Lesní čarování, Vodní kouzlo, CHKO a Na statku.

Návštěvníky tak čeká čtyřdenní festivalová plavba, na jejímž scénáři organizátoři plynule pracují po celý rok. Na své si přijdou ekonadšenci každého věku. Vždyť doprovodný program je vytvořen tak, aby pobavil malé i velké, kluky i holky. ,,Bude to třeba módní přehlídka nazvaná krása z odpadů, Kabaret vědy a techniky, Ekolympiáda, Běh naděje, který známe z dřívějška jako Běh Terryho Foxe, interaktivní představení pro děti, tematické výstavy, odborné diskuze i přednášky či konference. Bude to celý vodopád akcí a my věříme, že si z něj vybere opravdu každý," uzavřela Marcela Mrózková Heříková. Těší ji, že moderování Galavečera se opět ujme Ondřej Vetchý. Právě vystoupení charismatického herce bude pomyslnou třešničkou na celém festivalovém dortu.

Součástí MFF EKOFILM je i několik zajímavých výstav. Ve foyer Domu kultury Akord se bude konat interaktivní výstava Voda a živočichové v ní. V předsálí kina Vesmír zase určitě zaujme nejenom kluky výstava pod názvem Člověk a příroda se ovlivňují aneb Od logaritmického pravítka k superpočítači. Pořádá ji Vysoká škola báňská. ,,Tato expozice je vlastně stručnou historií, od lidského počítání až k superpočítači, který spočítá, o čem se nám ani nezdá. Uvidíte na ni právě i model superpočítače a šest informačních panelů s informacemi. Výstava bude k vidění po celou dobu festivalu a je určena pro širokou veřejnost - návštěvníky jakéhokoliv věku," řekla spoluorganizátorka Bohuslava Dostálová. Ostravské muzeum zase pořádá výstavy Rok farmářských rodin a Rok krystalografie (fotografie krystalů, nerosty a krystaly). Centrum pro rodinu Ámos připravilo výstavu Ptáci na suchu i u vody. A neposledně Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity zve všechny milovníky přírody na výstavu Voda v tisíci podobách.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí