zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výstava fotografií přibližuje odlehlý svět gruzínské Svanetie ohrožený výstavbou vodní elektrárny

16.10.2016
Ekologická dovolená, cestování
Vodní energie
Výstava fotografií přibližuje odlehlý svět gruzínské Svanetie ohrožený výstavbou vodní elektrárny

Výstava fotografií ,,Svanetie - život nad mraky, život pod hrází" přibližuje svět horské oblasti v severní Gruzii. Španělská fotografka Rosa Vroom nahlíží do života odlehlých vesnic, jejichž tradiční chod ohrožuje plánovaná výstavbu vodní elektrárny. Výstavu můžete navštívit do konce října 2016 v Klubu cestovatelů (Karavanseraj), Masarykovo nábřeží 239/22 v Praze 1.

řeka

,,Gruzínská vláda uvažuje, že by na území přibližně velkém jako Pardubický kraj nechala vybudovat až 35 nových vodních elektráren. Některé přehrady by vysídlily celé vesnice, zatopily pastviny a pole a nenávratně změnily životní styl Svanů a přírodu v horských údolích," vysvětluje Klára Sikorová z organizace CEE Bankewatch Network.

Vystavené fotografie byly pořízeny ve vesnicích Khaishi, Chuberi a Nakra v červnu 2016. Právě tyto vesnice jsou ohroženy plánovanou vodní elektrárnou na řece Nenskra. Tu má přehradit 135 metrů vysoká hráz, která vytvoří nádrž o velikosti čtyř kilometrů čtverečních. Další voda do nádrže by měla proudit 12 kilometrů dlouhým tunelem z řeky Nakra, která má zvýšit celkový výkon elektrárny na 280 MW.

Vodní dílo za zhruba jednu miliardu USD chce vybudovat konsorcium firem Korea Water Resources Corporation a gruzínského státního fondu JSC Partnership Fund. Stavba se ale neobejde bez prostředků mezinárodních finančních institucí: Evropské banky pro rozvoj a rekonstrukci, Asijské rozvojové banky a Evropské investiční banky.

,,Zdejším lidem obří vodní díla nepomohou, řešení vidíme v lokální obnovitelné energii, rozvoji venkova a hlavně turismu. Elektrárna Svanům dlouhodobou práci nepřinesou, zatímco z horské turistiky může prosperovat celá Svanetie," dodává Klára Sikorová.

Svanetie je světem kavkazských štítů, divoké přírody a původních obyvatel - Svanů. Ti dodnes obývají původní středověké vesnice s věžovými domy a žijí z půdy, která se dědí z otce na syna a ve většině případů není její vlastnictví oficiálně registrováno. Díky nádherné horské krajině a jedinečnému kulturnímu dědictví byla část Svanetie vyhlášena památkou UNESCO.

Rosa Vroom (*1994, Španělsko) fotografka a novinářka na volné noze. Vystudovala žurnalistiku, fotografii a video tvorbu na školách v Seville, Amsterdamu a Barceloně. Vytvořila série fotografií a videoreportáží z Paraguaye, Nepálu a Bulharska, kde dlouhodobě žije. Rosa spolupracuje s neziskovými organizacemi zaměřenými na ochranu lidských práv a životního prostředí. Více informací: rosavroom.com

Výstavu uspořádala koalice neziskových organizací CEE Bankwatch Network (ČR), Green Alternative (Gruzie) a Balkani Wildlife Society (Bulharsko), která se snaží přispět k zachování přírodního a kulturního dědictví Svanetie. Koalice se věnují energetice a dopadům vodních elektráren na životní prostřední a život místních obyvatel. Vesnicím dotčeným plánovanou výstavbou pomáhá oslovovat mezinárodní finanční instituce, bez jejichž půjček by projekty byly jen těžko realizovatelné.

Další zdroje informací:

bankwatch.org

http:// wearesvaneti.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí