zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová EIA navrhuje více otevřít lidem 34 šumavských lokalit

12.11.2016
Ekologická dovolená, cestování
Chráněná území
Nová EIA navrhuje více otevřít lidem 34 šumavských lokalit

Šumavský národní park předložil ministerstvu životního prostředí novou studii EIA. Podle ní by se mohlo turistům otevřít 34 lokalit v centrální části Šumavy. Zástupci parku tvrdí, že nové posouzení vlivu na životní prostředí například zcela nevylučuje ani zpřístupnění dlouho uzavřené stezky mezi Březníkem a Modrým sloupem poblíž Modravy na Klatovsku. Ministerstvo životního prostředí potvrdilo, že posudek EIA obdrželo. V tiskové zprávě to uvedla jeho mluvčí Petra Roubíčková.

"Z předložených projektů vyhodnotila dokumentace EIA 13 jako proveditelné s žádným nebo malým vlivem na přírodu v národním parku - tedy více než třetina všech záměrů bude moci být realizována zcela bez problémů a Šumava se tak dočká nových projektů i nově otevřených stezek pro turisty," uvedl mluvčí národního parku Jan Dvořák. Do této kategorie podle něj patří třeba rozhledna na Modravské hoře, propojení cyklistických tras mezi Filipovou Hutí, Kvildou a Horskou Kvildou nebo vybudování cyklostezky mezi Hradlovým mostem a Modravou. Dokumentaci EIA zpracovala společnost GeoVision Praha.

Ředitel šumavského parku uvedl, že nejsledovanějším záměrem je případné otevření stezky mezi Březníkem a Modrým sloupem. Tam momentálně turisté nesmějí, aby nerušili tetřeva. "Podle zpracované dokumentace je možné, aby stezka byla zpřístupněna za určitých podmínek. V dokumentaci jsou navržena možná opatření, která by vliv na populaci tetřeva kompenzovala tak, aby bylo možné stezku na Modrý sloup otevřít," uvedl Hubený.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) řekl, že právě zpřístupnění trasy na hranicích Česka a Německa bylo hlavním důvodem, proč nová EIA vznikala. "Je to totiž jediná legální cesta, jak otevřít Modrý sloup, stejně tak jako jakýkoliv záměr i na bavorské straně parku," uvedl Brabec.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí