zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Moravském krasu zpřístupní zájemcům dvě další jeskyně

05.02.2017
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
V Moravském krasu zpřístupní zájemcům dvě další jeskyně

Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras povolila zpřístupnit návštěvníkům další dvě neupravené jeskyně. Spolu s dalšími třemi neupravenými a pěti upravenými tak lidé budou moci navštívit deset jeskyní krasu. ČTK to dnes řekl Antonín Tůma z vedení správy.

Pro návštěvníky je běžně přístupná pětice jeskyní s vybudovanými chodníčky a osvětlením, tedy Punkevní jeskyně, Kateřinská jeskyně, Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Výpustek. Vedle nich mohou lidé po dohodě navštívit i trojici neupravených jeskyní, a to Rudické propadání u Brna, dolní patra Sloupsko-šošůvských jeskyní a Ostrovskou propast. Návštěvu těchto jeskyní je třeba si předem domluvit, průvodce návštěvníky, většinou malé skupiny do deseti lidí, před vstupem vybaví speleologickými pomůckami, například helmami se svítilnou nebo vhodným oblečením.

"Tyto jeskyně jsou v přírodním stavu bez chodníčků, bez zábradlí i osvětlení. Návštěvníkům poskytují především intenzivnější prožitek, který v upravených jeskyních nezažijí," řekl Tůma.

Do pětice "hlavních" jeskyní se loni podívalo téměř 363.000 lidí, do trojice neupravených jich zamířily stovky. Povolení na zpřístupnění nedávno dostaly i jeskyně Horizont a Bertalánka. Zatímco první má návštěvní trasu vedenou průkopem v sedimentech, které vyplňují tunelovou horizontální jeskyni, druhá vede plazivkovou chodbičkou s malými prostory a menší propastí. Lidé by se do nich měli podívat ještě letos.

Podle Tůmy bude správa řešit další žádosti o zpřístupnění jeskyní, je tak možné, že se návštěvníci budou moci podívat i do dalších. Správa vydává povolení většinou na tři roky.

"Zpřístupňování jeskyně je náročný proces. Musíme důkladně zvažovat, nakolik jeskyně snese návštěvnost, nakolik může být poškozena. Naším zájmem samozřejmě je zachovat jeskyně co nejvíce v původním stavu," uvedl Tůma.

V krasu je přes 1100 jeskyní. Nejznámější jsou Punkevní jeskyně, kde se lidé plaví v člunech po říčce Punkvě a které jsou spojené s propastí Macocha.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí