zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chodov rozdá svým obyvatelům nádoby na bioodpad

28.03.2017
Bioodpady
Urbánní ekologie
Chodov rozdá svým obyvatelům nádoby na bioodpad

Chodov začne na jaře rozdávat svým obyvatelům nádoby na třídění bioodpadu. Jako první přidělí město nádoby k rodinným domům, pokud se nový systém osvědčí, začnou popelnice na bioodpad přibývat i na sídlištích. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí chodovské radnice Martin Polák.

"Standardně bude ke každému rodinnému domu přidělena hnědá 120tilitrová nádoba. Pokud bude chtít majitel rodinného domu nádobu o objemu 240 litrů, je nutné o tuto nádobu osobně, písemně nebo elektronicky požádat do 31. března," uvedla Ilona Nehybová z chodovské správy majetku města. Stejně tak mají postupovat majitelé rodinných domů, kteří nádobu nechtějí například proto, že využívají vlastní kompost. Oba druhy nádob jsou pro obyvatele Chodova zdarma.

Město si separaci bioodpadu úspěšně vyzkoušelo už v loňském roce v zahrádkářských koloniích. Podobně chce postupovat také na sídlištích, kde zpočátku rozmístí pouze několik nádob, aby se obyvatelé seznámili se způsobem třídění. Pokud se systém osvědčí, budou popelnice na biologicky rozložitelný odpad postupně přibývat. "Zavedení systému třídění biologicky rozložitelného komunálního odpadu je pro všechny obyvatele města bez dalších nákladů a je hrazeno v rámci stávajícího poplatku," doplnil starosta Chodova Patrik Pizinger (HNHRM).

Takzvané kompostéry na bioodpad jsou oblíbené i v dalších městech v Karlovarském kraji. Ostrov na Karlovarsku je obyvatelům poskytuje zdarma formou dlouhodobé zápůjčky na pět let. Lidé už si jich rozebrali 490, další jsou rozmístěny na veřejných prostranství a 300 jich město obyvatelům ještě nabídne. Ostrov se díky tomu v Karlovarském kraji řadí k městům, která produkují nejnižší množství komunálního odpadu. Bezplatně je možné nádoby na bioodpad získat také v Chebu nebo v Aši.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí