zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyberte si: na padesáti akcích můžete poznat tajemný život netopýrů

17.08.2018
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Vyberte si: na padesáti akcích můžete poznat tajemný život netopýrů

Malí i velcí mají opět šanci seznámit se s pozoruhodným světem létajících savců. Od 9. srpna až do začátku října 2018 se uskuteční série osvětových akcí v rámci Mezinárodní noci pro netopýry, letos již po dvaadvacáté. Přednášky, promítání, ukázky moderních výzkumných metod, hry pro děti a blízká setkání s živými netopýry čekají návštěvníky na 52 místech po celém území ČR.

,,Mnoho druhů netopýrů dnes využívá úkryty v lidských stavbách či ve stromech v parcích a zahradách. Lidé tak s netopýry žijí takřka pod jednou střechou a někdy mají z jejich přítomnosti zbytečné obavy. Netopýří noci jsou dobrou příležitostí, jak široké veřejnosti přiblížit vlastnosti těchto zajímavých živočichů a zároveň ukázat, že soužití s netopýry zdaleka nemusí představovat problém," říká Daniel Horáček z České společnosti pro ochranu netopýrů, který je hlavním koordinátorem akce v ČR.

Mezinárodní noc pro netopýry se těší velkému ohlasu dětí i dospělých. Jedinečnou šanci prohlédnout si zblízka tajuplné noční tvory si u nás každoročně nenechají ujít tisíce návštěvníků. ,,Organizátoři akcí přichystali i na letošní rok bohatý program. Lidé se mohou těšit na populárně naučné přednášky s promítáním filmů, ukázky odchytu do sítí či sledování netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru. Již tradiční součástí jsou také zábavné úkoly a soutěže pro děti. Na většině míst očekává návštěvníky atraktivní setkání s živými netopýry - ať již ochočenými trvale hendikepovanými jedinci, nebo se zvířaty odchycenými přímo v terénu," doplňuje Eva Cepáková z ČESON.

,,Všech 27 druhů našich netopýrů odborníci pravidelně monitorují na zimovištích či v letních koloniích. Základní údaje o jejich výskytu tedy máme. Netopýří noc pro nás ale představuje šanci ukázat veřejnosti, co pro ochranu těchto vzácných létajících savců děláme. Budeme rádi, když nás lidé upozorní, pokud netopýry někde objeví," komentuje zapojení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR do pořádaných akcí Karolína Šůlová.

Seznam všech akcí najdou zájemci na webových stránkách www.ceson.org.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí