zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Naučná stezka u Strakonic ukáže vzácné masožravé rostliny

31.08.2019
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Naučná stezka u Strakonic ukáže vzácné masožravé rostliny

Naučná stezka se vzácnými druhy masožravých rostlin poblíž Strakonic bude od konce srpna přístupná veřejnosti. Nachází se v přírodní památce Tůně u Hajské. Kromě rostlin se v lokalitě nachází vzácní živočichové. ČTK to řekl marek Fügner z Českého svazu ochránců přírody ONYX.

"Zdejší přírodní památka představuje doslova ostrůvek v kulturní krajině s ojedinělým biotopem v intenzivně zemědělsky využívané nivě Otavy, který se zachoval jen díky pro zemědělství nevhodné konfiguraci terénu a podmáčenosti lokality a od roku 1985 s následnou zákonnou ochranou," uvedl.

Naučná stezka se pro veřejnost otevře 30. srpna. Lidé zde uvidí například rostlinu žebratku bahenní, ale i populace skokana zeleného nebo užovky obojkové. Z ptáků zde žijí cvrčilka zelená, sýkora lužní, strnad rákosní a ohrožené druhy krutihlav obecný a žluva hajní.

Přírodní památka Tůně u Hajské leží v údolní nivě Otavy u osady Hajská asi dva kilometry východně od železničního nádraží ve Strakonicích. Lokalita je zhruba jeden kilometr dlouhá a nachází se v prostoru mezi pravým břehem Otavy a železniční tratí Strakonice - České Budějovice na rozloze více než šesti hektarů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí