zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno již čtyři měsíce sváží bioodpad

27.08.2021
Odpady
Bioodpady
Urbánní ekologie
Brno již čtyři měsíce sváží bioodpad

Od konce dubna, tedy již třetinu roku, sbírají Brňané systematicky bioodpad. Díky dotaci mohlo město pořídit celkem 1 000 hnědých popelnic o objemu 240 litrů, které jsou umístěny na veřejně přístupných místech. Výběr lokalit byly konzultován s vedením městských částí. Vývoz každé nádoby probíhá jednou týdně.

,,Za prvních sto třicet dní jsme do Centrální kompostárny svezli 421 tun bioodpadu, najeli více jak 9 tisíc kilometrů a obsloužili celkem 14 666 kusů nádob," vypočítává Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno. Dosavadní průměrný vývoz se tak ustálil na 23 tun bioodpadu týdně. V úvodním týdnu se do Centrální kompostárny svezlo necelých 7 tun bioodpadu, v květnu průměrně 15 tun týdně a od června množství svezeného bioodpadu vysoce překračuje 20 tun. Rekordním byl poslední týden v červenci, kdy se do kompostárny dostalo téměř 30 tun.

V průměru 5 % nádob týdně není možné do bioodpadu vysypat z důvodu znečištění, obsahují zejména mastnotu, živočišné zbytky, stavební suť, či nadměrné množství komunálního odpadu. Zbytek se do kompostárny dostane, velmi často ovšem s nutností dotřídění osádkou před výsypem. Co nejde vytřídit přímo na stanovišti separovaného odpadu, se následně musí dočistit v areálu kompostárny. ,,Nějaká ta petka, igelit, nebo plechovka na nás číhá téměř každé nádobě, což svoz bioodpadu prodražuje, neboť kompostárna musí navezený bioodpad ručně dotřídit a zbavit nežádoucích příměsí. Proto bych znovu apeloval a zdůraznil, že hnědé popelnice mají primárně snížit podíl bioodpadu v komunálním odpadu. Jsou určeny pro kuchyňské zbytky potravin rostlinného původu, pro odřezky zeleniny a ovoce, či pro sypaný čaj a kávovou sedlinu. Bioodpad sbíráme proto, aby se z něho mohl vzniknut kvalitní kompost, který využijeme například v péči o zeleň města Brna," zdůrazňuje Filip Leder.

Co do bio popelnice patří? Biologický odpad z kuchyně - zbytky potravin rostlinného původu, slupky a odřezky zeleniny a ovoce, jádřince, ale i sypaný čaj či kávová sedlina.

Do bio popelnice nepatří: živočišné zbytky jako např. maso, tuky, kosti, mléčné výrobky (máslo, jogurt, sýry), oleje ze smažení, textil, cigarety, popel, uhynulá zvířata, exkrementy, plast, sklo a směsný komunální odpad.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí