zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Českém lese vznikla nová přírodní památka Šelmberk

14.01.2012
Ekologická dovolená, cestování
Chráněná území
V Českém lese vznikla nová přírodní památka Šelmberk

V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český les vznikla nová přírodní památka Šelmberk. Pět zachovalých skalních útvarů s pozůstatky středověkého hrádku leží západně od obce Lesná na Tachovsku. Místo je oblíbeným cílem turistů i cyklistů, sdělila dnes ČTK Jana Juráková ze správy CHKO, která lokalitu vyhlásila přírodní památkou loni v prosinci.

Na ploše jednoho hektaru se zachovaly osamocené skalní výchozy, které jsou součástí rozvadovského žulového masivu. Lokalitu lze podle Jurákové s trochou nadsázky označit za skalní město. Návštěvníci zde naleznou průrvu ve tvaru jeskyně, přírodní viklan či přímé důsledky zvětrávání žuly, jako jsou prohlubně ve tvaru mísy nebo skály ve tvaru cukrové homole. Skalní bloky jsou po miliony let vystaveny působení živlů a zejména mrazové zvětrávání od třetihor utvářelo reliéf krajiny Českého lesa, doplnila Juráková.

Přírodní památka, zvaná také Starý zámek, je pozoruhodná i z botanického hlediska. Mimo jiné zde roste vzácný mech veporka Menziesova, který byl doložen pouze na dvou místech v České republice.

Chráněná krajinná oblast Český les se nachází ve stejnojmenném pohoří na hranicích s Německem. Na území o rozloze bezmála 500 kilometrů čtverečních se nachází 18 přírodních rezervací a 11 přírodních památek. Na zachování přírodních krás zde měl kladný vliv poválečný vývoj v České republice, odsun tamních obyvatel a uzavření značné části hraničního pásma pro veřejnost.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí