zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Geologická sbírka muzea Ústí nad labem

27.01.2012
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Hydrogeologie
Geologická sbírka muzea Ústí nad labem

Sbírku tvoří takřka třicet tisíc vzorků hornin, zkamenělin, nerostů a petrografických výbrusů ze severozápadních Čech. K významným kolekcím patří nerosty z lokality Mariánská hora v Ústí nad Labem, zeolity Českého středohoří, dokladové vzorky a petrografické výbrusy ke geologickému mapování Českého středohoří prováděnému prof. J. E. Hibschem začátkem minulého století. Část sbírky tvoří také křídové a třetihorní zkameněliny z významných regionálních lokalit a kolekce kostí pleistocenních obratlovců.

Část geologické sbírky tvoří kolekce nálezů pocházející od významného severočeského geologa, petrologa a pedagoga J. E. Hibsche. Profesor Hibsch při svých procházkách na Mariánské hoře narazil na neznámý minerál ze skupiny granátů. Ten pak byl roku 1906 popsán a po něm pojmenován hibschit.

Velkou zásluhu na vybudování geologické sbírky měl Georg Bruder (kurátorem byl 1901-1909). Jeho první expozice geologických, mineralogických a paleontologických sbírek, otevřená roku 1902, byla velmi vysoce hodnocena i v odborných kruzích. Dalšími významnými kurátory byli: Fritz Seemann (1909-1914), Josef Porsche (1918-1939) a Milada Vavřínová (1973-1989). Ta se zasloužila o odbornou evidenci a popularizaci geologické sbírky. Dalším kurátorem byl Tomáš Wiesner (1989-2007), předcházející ředitel muzea.

Současným kurátorem geologické sbírky je od roku 2011 Mgr. Zuzana Vařilová (varilova@muzeumusti.cz).

ZDROJ: Muzeum města Ústí nad LabemKomentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí