zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za sopkami do Eifelu

10.03.2012
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Za sopkami do Eifelu

Vulkaneifel
Geopark Vulkanické pohoří Eifel (Vulkaneifel) se nachází v severoněmecké části rýnského pohoří Rheinisches Schiefergebirge, v oblasti Eifel u měst Daun, Hillesheim a Gerolstein. Park je známý svými prohlubněmi zvanými maary (něm. Maare), krátery vytvořenými vulkanickými explozemi vodní páry. Ty vznikají, když se stoupající magma dostane do kontaktu s geologickými vrstvami, které vedou vodu, a tím nárazově vznikají velká množství vodní páry. Hornina obklopující kontaktní zónu je těmito nárazovými vlnami rozbita a vržena směrem nahoru. V prostoru vyhozeném do povětří postupně vzniká trychtýřovitý explozívní kráter, maar. Vulkanické pohoří Eifel je "klasická" oblast těchto kráterů na zemi, nářeční pojem z okolí města Daun se stal pojmem dnes používaným pro tuto geologickou formu takřka ve všech jazycích.
V prostoru širokém asi 30 km a dlouhém 50 km se nachází na 350 velkých a malých vulkánů. Devět prohlubní je ještě dnes naplněno vodou, jiné obsahují bahno, jsou vyschlé nebo erodované. První vulkanická fáze proběhla před 45-35 miliony let. Před 700 000 lety nastala druhá fáze vulkanické aktivity. Většina dnes vzniklých kráterů, naplněných vodou vznikla zhruba před dvaceti až čtyřiceti tisíci lety. Pro návštěvníka je zde více než dvěstě označených geologicky významných míst, k nimž vedou pěší stezky nebo cyklotrasy. Je zde pět muzeí. Již v roce 1988 byla otevřena v Hillesheimu první geologická stezka. Geopark Vulkanické pohoří Eifel byl jedním z předchůdců evropských a globálních sítí geoparků. Takto (zkráceně přeloženo) je popisován geopark "Vulkaneifel" na německých stránkách UNESCO.
V Čechách máme rovněž jednu pozoruhodnou oblast, kde můžeme pozorovat podobné geologické útvary, jakými jsou bahenní sopky či mofettové krátery. Je to západočeská oblast SOOS, která rovněž aspiruje na začlenění do oblastí, které jsou v prostoru geoparků. Německý geopark byl uznán jakožto národní geopark v roce 2005, spolu s Vulkanickým parkem Mayen-Koblenz a Brohltal/Laacher See. Geopark je rovněž zakládajícím členem geoparků UNESCO.

http://www.unesco.de/vulkaneifel.html?&L=0
http://www.geopark-vulkaneifel.de/ngpve/index.php
http://cs.wikipedia.org/wiki/Maar
http://de.wikipedia.org/wiki/Ulmener_Maar
http://cs.wikipedia.org/wiki/Eifel (ví na německé stránce)
http://de.wikipedia.org/wiki/Rheinisches_Schiefergebirge
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soos

Ještě jsem si vzpomněl, když jsem se díval na mapu: V tomto prostoru v oblasti pohoří Eifel, které se dělí na oblast Vysokého Eifelu a Vulkanického Eifelu, je městečko Gerolstein, zmiňované zde hned v úvodní větě. "Gerolsteiner Sprudel" je minerálka, která je k dostání po celém Německu, srovnatelná třeba s naší Idou / Běloveskou kyselkou. Jak je zřejmé, minerální prameny a vulkanická činnost jsou spojité nádoby, tak jak to ukazuje i u nás oblast pramenů v západočeských lázních a uváděné rezervace SOOS.


Více zde: http://jan-k-celis.webnode.cz/news/evropske-geoparky/

ZDROJ:http://jan-k-celis.webnode.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ukliďme Česko
23
9. 2017
23.9.2017 - Festival, slavnost
Brno
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí