zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úsporné žárovky zatím recykluje jen 40 % domácností

17.04.2012
Osvětlení
Recyklace
Zpětný odběr
Úsporné žárovky zatím recykluje jen 40 % domácností

I díky přispění obcí loni Češi odevzdali k recyklaci přes pět milionů kusů úsporných světelných zdrojů. Do přírody se tak nedostalo 25 kg toxické rtuti a dále se recyklovaly stovky tun skla, plastů a kovů...

Nejvíce se na zpětném odběru podílely firmy. Domácnosti zatím zaostávají, třídí jich jen 40 %.

Podle Radoslava Chmely, zástupce společnosti EKOLAMP, tuzemské domácnosti a firmy loni sebraly a předaly k recyklaci 801 tun světelných zdrojů, což představuje zhruba pět milionů kompaktních a lineárních zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů. Oproti roku 2010 šlo o 11% nárůst. EKOLAMP, zajišťující zpětný odběr a recyklaci osvětlovacích zařízení, očekává, že počet recyklujících domácností nadále poroste.

RADNICE SE ZBAVÍ STAROSTÍ A JEŠTĚ UŠETŘÍ

kompakt>>Zejména menší sídla se nyní učí využívat bezplatný systém zpětného odběru elektrozařízení. Nechce se jim totiž platit nesmyslné částky za likvidaci firmám (obvykle odpadovým společnostem), které fungují mimo režim zpětného odběru,>Zájem firem a municipalit o umístění malých sběrných nádob meziročně vzrostl o 26 %. Dosud jsme jich rozmístili více než 1400 a letos očekáváme přírůstek dalších zhruba 400 nádob. Do budoucna bychom chtěli mít ve všech obcích a městech nad 2000 obyvatel alespoň jedno veřejně dostupné sběrné místo, kam budou moci občané odevzdat vysloužilé zářivky.>Už se naučili třídit starý papír, sklo či plasty, mají-li sběrné kontejnery v těsné blízkosti bydliště, při své pravidelné cestě do práce, na úřad nebo na nákup,>Sběrné místo vybavíme vhodnými kontejnery, světelné zdroje následně odvezeme, zrecyklujeme, postaráme se o veškerou administrativu spojenou s evidencí použitých elektrozařízení a kromě toho obce odměníme za každý kilogram sesbíraných zářivek, výbojek a průmyslových svítidel,>Za šest let našeho působení na českém trhu jsme zabránili úniku zhruba 120 kg rtuti do volné přírody a na skládky,>Kdyby se toto množství rtuti dostalo do přírody, mohlo by znečistit vodu v objemu více než jedné vodní nádrže Lipno či téměř 80 Máchových jezer.

úsporky
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí