zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Budeme jezdit na čokoládu?

01.07.2012
Bioodpady
Ekologická auta
Budeme jezdit na čokoládu?

Vědci ve Velké Británií si uvědomují, že ne všechny techniky výroby biopaliv mohou být udržitelné v dlouhodobém časovém horizontu. Jako příklad uvádějí konverzi cukrové třtiny na etanol. Při tomto procesu totiž vzniká i oxid uhličitý a zemědělský odpad. Proto se na univerzitě v Birminghamu snažili přijít na takový způsob výroby biopaliv, který by byl udržitelný a bezemisní. test auta na vodík Honda FCX Clarity

Takhle se zatím dá načepovat vodíkové auto, v tomto případě model , u vodíkové pumpy v Neratovicích. Vodík pochází z tamního podniku Spolana - je to odpadový produkt.

Podařilo se jim využít výhod vodíku, díky kterým lze vyrábět cenově dostupné vodíkové palivo z udržitelného zdroje. Navrhli totiž systém, který zpracuje a přemění jej na "bio-vodík".

" můžeme vyrábět ze zbytků a s dostatečným obsahem cukru, například z vedlejších produktů vznikajících při výrobě čokolády," vysvětlil profesor aplikované mikrobiologie Lynne Macaskie. Výsledky svého výzkumu aktuálně prezentoval na workshopu v S~ao Paulo v .

Brazílie je dnes zdaleka největším výrobcem ethanolu právě z cukrové třtiny. V současné době platí továrny za likvidaci svých odpadů velké sumy, díky výše zmíněné technologii by je však mohly přeměnit například na elektrickou energii, případně na vodík pro do .

Podle Macaskieho výzkum ukazuje na obrovský potenciál biovodíku jako paliva budoucnosti. "Biovodík dokonce může být vyráběn i z odpadů, které vznikají při výrobě bioethanolu - to máme vlastně dvě za cenu jednoho," řekl.

ZDROJ: hybrid.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí