zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekofilm se vrátí do Ostravy, uskuteční se až v prosinci

13.10.2012
Obecné
Ekologická dovolená, cestování
Ekofilm se vrátí do Ostravy, uskuteční se až v prosinci

Ministerstvo životního prostředí vybralo nového organizátora festivalu Ekofilm, bude jím občanské sdružení Perseus, které festival uspořádá v Ostravě. Kvůli dlouhému výběrovému řízení se 38. ročník přehlídky uskuteční až v prosinci. Na tendr si stěžovalo občanské sdružení Ekofilm, které v minulosti organizovalo více než desítku ročníků. Konaly se vždy na podzim na jihu Čech.

"Ekofilm má dlouholetou tradici a mapuje, inspiruje a podporuje péči o životní prostředí, ale také o přírodní a kulturní dědictví. I proto se festival vrací do místa svého vzniku - do Ostravy," řekl ČTK mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

Prvním důvodem změny podle něj je, že otázka životního prostředí je na Ostravsku mimořádně aktuální. "Za druhé proto, že Ostrava, i když je průmyslovým městem, je zároveň jedním z nejzelenějších měst v České republice a v její těsné blízkosti se nacházejí přírodní rezervace a chráněné krajinné oblasti. Za třetí proto, že moravskoslezská metropole nabízí jedinečnou možnost zdůraznit opomíjenou část Ekofilmu - péči o kulturní dědictví v podobě industriálních památek," konstatoval Vitík.

Letošní ročník přehlídky bude věnován opětovnému použití surovin, materiálů a zdrojů, na čemž bude postavena i celá dramaturgie festivalu.

V původně plánovaném podzimním termínu připravilo končící občanské sdružení Ekofilm sérii promítání oceněných festivalových snímků z let 1997 až 2011, kdy se festival konal v Českém Krumlově, Budějovicích a Třeboni. Projekce se uskuteční ve stejných městech od středy 10. října do pátku 12. října a budou k vidění zdarma, informovala ČTK za pořadatele Veronika Dušková.

Ministerstvo našlo pořadatele třech ročníků festivalu až v druhé výzvě, do které se přihlásil jen jeden zájemce. V první výzvě nechalo projekty posoudit filmovými kritiky, kteří ale ani jeden z návrhů nepodpořili, protože jim podle nich chyběla vize. Do druhé výzvy se už původní organizátoři nepřihlásili. Podmínky dané ministerstvem totiž podle nich nemohly zajistit plnohodnotnou organizaci akce mezinárodního významu. Podle Vitíka se ale v případě společnosti Perseus potvrdilo, že je v omezeném čase možné připravit kvalitní projekt.

Ekofilm vznikl v roce 1974 v Ostravě a je nejstarším filmovým festivalem svého druhu v Evropě. Od roku 2000 je členem mezinárodního sdružení festivalů o životním prostředí Ecomove International.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí