zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Moravském krasu vzniknou expozice o jeho historii a přírodě

24.11.2012
Ekologická dovolená, cestování
Chráněná území
V Moravském krasu vzniknou expozice o jeho historii a přírodě

V Moravském krasu vzniknou dvě nové muzejní expozice, které představí archeologické výzkumy v této oblasti, její geologii i to, jak podzemí využíval člověk. Měly by být přístupné v objektech u zpřístupněných jeskyní Výpustek a Balcarka. ČTK to dnes řekl Jiří Hebelka ze správy jeskyní. Práce by měly začít za rok a podle odhadů přijdou na devět milionů korun.

Jeskyňáři využijí k vybudování stálých expozic prostory v objektech, které využívají pro sebe či pro veřejnost jako zázemí. Cílem je, aby z Moravského krasu odcházeli turisté nejen se zážitkem po procházce mezi krápníky, ale také s podrobnějšími informacemi o přírodovědeckém a historickém významu oblasti.

V expozici u jeskyně Balcarka by mohl být vystaven kromě mnoha kostí i mléčný zub mamutího mláděte. Zvažuje se vybudování 3D kina, které by diváka zavedlo do dob pravěkých lovců sobů.

Prostory pro muzeum jsou i v budově jeskyně Výpustek u Adamova, která ukrývá vojenský protiatomový kryt. Jeskyně se původně nazývala Medvědí, protože se v ní našly kompletní kostry jeskynních medvědů. Kromě nich expozice přiblíží i to, jak se v minulosti v podzemí těžily fosfátové hlíny sloužící jako hnojiva nebo jak v jeskyních budovali nacisté utajované továrny.

S budováním expozic by mělo správě jeskyní pomoci Moravské zemské muzeum a také Technické muzeum v Brně.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí