zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí patří botanikům

25.01.2013
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí patří botanikům

Prostory zámku Kinských ve Valašském Meziříčí patří ode dneška obdivovatelům botaniky. Najdou zde hned dvě výstavy věnované přírodě. Jde o expozici masožravých rostlin i nevšední výstavu s názvem Pojďte si hrát s kytkami aneb Herbář Masarykovy univerzity. Připravili je pracovníci Muzea regionu Valašsko ve spolupráci s odborníky. ČTK to řekla mluvčí muzea Simona Hlaváčová.

"Chtěli jsme zpříjemnit toto období lidem, kteří nemají moc rádi zimu a mohli jsme jim tak ukázat kousek přírody. Obě výstavy mohou lidé přitom spojit. Když má někdo vztah k masožravým rostlinám, tak by mohl ocenit i herbáře a podívat se na i na druhou výstavu," řekla dnes ČTK Hlaváčová.

Za expozicí masožravých rostlin stojí zástupci Univerzity Palackého v Olomouci. Na návštěvníky čeká v prostorách zámku řada živých exponátů z celého světa - špirlice, heliamfory, láčkovky, rosnolisty, rosnatky či tučnice a mucholapky. Přehlídku masožravek doplňují textové panely s informacemi o rostlinách. Návštěvníci zde mohou získat také rady o pěstování těchto rostlin.

Výstava s názvem Pojďte si hrát s kytkami, na které se podíleli odborníci Mendelového muzea v Brně, se snaží přiblížit zase rostliny lidem až na dotek. Návštěvníkům je totiž na ní dovoleno si vše osahat a prozkoumat, s podivuhodným světem rostlin se snaží kurátoři seznámit zájemce aktivní formou. "Celá výstava je hravá, návštěvníci se zde nesetkají s pokynem nesahat. Naopak, vše je dovoleno prozkoumat - dřevo stromů, větvičky s pupeny, různé rostliny. Bez ohledu na věk se mohou seznámit s uměním výroby herbáře a vším, co k němu patří," uvedla kurátorka výstavy Jana Tkáčiková z Muzea regionu Valašsko.

Pro zájemce je na výstavě i návod na správné vylisování, sušení rostlinek i rady při zakládání rostlin do herbáře. Připraven je i lektorský program, během kterého si žáci mohou vyzkoušet své znalosti při určování rostlin. "Podle pupenů budou rozlišovat naše listnaté stromy a podle šišek a větviček jehličnany rostoucí v České republice. K prozkoumání je připraveno i dřevo všech domácích stromů i cizokrajných nebo těch, které z naší přírody už téměř vymizely," doplnila Simona Hlaváčová. Každý účastník si může podle kurátorů výstavy vyrobit i svůj vlastní pohádkový herbář.

Alena Horáková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí