zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kam na výlet? Na Slovácko.

22.04.2014
Ekologická dovolená, cestování
Kam na výlet? Na Slovácko.

Slovácko

Pro oblast v jihovýchodním cípu České republiky je příznačný zejména bohatý, dosud živý folklor s tradicemi lidových písní, krojů, tanců, slavností a tradičních řemesel, ale také lužní lesy, unikátní říční kanál a pozoruhodné archeologické lokality.

Několik nejzajímavějších míst

Baťův kanál

52 km dlouhá historická vodní cesta spojuje Otrokovice s Hodonínem. Polovina trasy vede řekou Moravou, polovina umělými kanály. Vyhlídkové plavby, půjčovny plavidel, pravidelná lodní doprava.
www.batacanal.cz

Město Hodonín - muzeum, galerie a lázně

Rodiště zakladatele a prvního prezidenta Československa T. G. Masaryka, Masarykovo muzeum, Galerie výtvarného umění se stálými expozicemi, lázně a zoologická zahrada.
www.hodonin.eu , www.masaryk.info,
www.laznehodonin.cz , www.zoo-hodonin.cz

Zámek Milotice

Barokní zámek, areál s čestným nádvořím, jízdárnou, konírnou a dvěma oranžériemi, rozsáhlý francouzský park a bažantnice s několika drobnými stavbami. Výstava historických kočárů, bryček a saní.
www.zamekmilotice.cz

Zámek Napajedla

Zámek, jako pozdně barokní šlechtické sídlo, postavil židlochovický zednický mistr Antonín "Mates" Slováček podle plánů brněnského architekta Františka Antonína Grimma, u kterého stavbu ve stylu francouzského baroka objednala Anna Marie z Rottalu, provdaná za Quidobalda z Ditrichsteina.
Zámek Napajedla je postaven ve stylu pozdně francouzského baroka. Je to elegantní, jednoduchá volně stojící dvoukřídlá budova ve tvaru písmene "U", kde ve třech podlažích, mimo pokojů služebných a příslušenství, bylo přes 50 obytných místností. Dominantou zámku je zcela jistě nádherný kruhový zrcadlový sál, který sloužil především pro přijímání návštěv na zámku či k tančení při slavnostních příležitostech. Dále je zde salonek holandských mistrů, barokní salonek, rozlehlá zámecká jídelna a celá řada dalších zajímavých prostor. V místnostech v prvním patře jsou vysoké stropy, které jsou bohatě štukované.

Vchod s hlavním schodištěm je na východní straně budovy. Ze severní strany je terasa, která je podsklepená. Reprezentativní zámecká budova monumentalizovaná svou polohou představuje nepochybnou kvalitu z hlediska dějin moravské barokní architektury a představuje svébytný vklad do evropských uměleckých proudů poslední třetiny 18. století. Je nutno dodat, že výstavba zámku pokračovala i za dědiců panství, rodu Kobenzlů, Stockau a Baltazzi. Zvláště poslední ze jmenovaných majitelů panství se výrazně zapsal do historie Napajedel založením hřebčína - chovu anglických plnokrevníků v roce 1886. První polovina 20. století, za vlastnictví paní Marie Baltazzi přinesla neobarokní stavební úpravy a do dnešních dnů se objekt dochoval v málo pozměněné podobě. Zámek je obklopen desetihektarovým parkem z větší části v anglickém stylu, se spoustou vzácných dřevin a romantickým rybníčkem s lekníny uprostřed parku. www.zameknapajedla.cz

Strážnice - zámek, lidové nástroje a skanzen

Novorenesanční zámek obklopený rozsáhlým parkem, sídlo Národního ústavu lidové kultury. K vidění je historická knihovna a stálá expozice nástrojů lidové hudby, jediná svého druhu ve střední Evropě. Skanzen Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy s vinohradnickým areálem a modrotiskovou dílnou.
www.straznice-mesto.cz , www.nulk.cz

Slovanské hradiště v Mikulčicích

Jedno z center Velkomoravské říše, okružní trasa s odkrytými základy třinácti kamenných kostelů, v pavilonech stálá expozice archeologických nálezů ze 7. až 9. století.
www.mikulcice-valy.info

Větrný mlýn v Kuželově

Zděný větrný mlýn s otáčivou střechou z roku 1842 s vnitřním vybavením, stálá expozice mlynářství a lidového bydlení. Pobočka Technického muzea v Brně.
www.technicalmuseum.cz

Templářské sklepy v Čejkovicích

Gotická templářská tvrz ze 13. století s přístupným historickým sklepením, zámecký hotel, vinotéka, sklepní vinárna.
www.templarske-sklepy.cz

Vinařské obce Bořetice, Mutěnice, Prušánky, Milotice

Vinařské vesnice, kde vinné sklepy vytvářejí samostatné malebné celky na úpatí vinic. V Mutěnicích se areál nazývá Búdy, v Prušánkách Nechory, v Miloticích Šidleny. V Mutěnicích malé muzeum výroby vína a pálenek.
www.mutenice.cz , www.nechory.cz

Vinné sklepy Petrov-Plže

Areál historických vinných sklepů na okraji obce Petrov s bílou vápennou omítkou, modrou podezdívkou a slováckými ornamenty, jeden z nejcennějších souborů vinařských staveb.
www.obec-petrov.cz

Bílé Karpaty

Pohoří, po jehož hřebenech prochází česko-slovenská hranice, hustá síť značených tras pro cyklisty i pěší, biosférická rezervace UNESCO.
www.bilekarpaty.cz/vis/

ZDROJ: www.brno.cz, upraveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí