Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Inovace v odpadovém hospodářství šetří obecní rozpočty

29.03.2016  |  125× přečteno      vytisknout článek

jonasovaVýdaje na odpadové hospodářství tvoří nezanedbatelnou část každého obecního rozpočtu...

Legislativa v této oblasti se navíc stále zpřísňuje a podobný trend můžeme očekávat i v dalších letech. Od roku 2015 mají například obce povinnost zajistit systémy třídění biologicky rozložitelných odpadů pro všechny své občany, což je další zatížení obecního rozpočtu. A právě touto problematikou se zabývala i konference ODPAD ZDROJEM.

K nejnákladnějším položkám obce patří zajistit svoz odpadu a platit za jeho ukládání na skládky či spalování odpadu. Cestou k úsporám tedy může být předcházení vzniku odpadu, efektivní systém separace či jiné, zajímavé a inovativní změny, které si začaly obce osvojovat.

,,Dlouhodobým cílem obcí je samozřejmě co nejvíce ušetřit za náklady na odpad a právě zavedení oběhového hospodářství na komunální úrovni může být zajímavá příležitost. Na odpady totiž přestáváme pohlížet jako na problematiku přinášející jen náklady, ale jako na zdroje. Druhotné využití odpadů je i jedním z principů oběhového hospodářství,"říká ředitelka INCIEN a organizátorka konference ODPAD ZDROJEM, Soňa Jonášová.

První ročník konference Odpad zdrojem se konal ve dnech 10. - 11. 3. 2016 v Choťovicích v hotelu Na Farmě. Akce se konala pod záštitou ministra životního prostředí, Mgr. Richarda Brabce ve spolupráci s Velvyslanectvím Nizozemského království. Celkem se do Choťovic u Kolína sjelo přes 130 účastníků z řad zástupců veřejné správy, zastupitelů obcí, reprezentantů firem a neziskových organizací, kteří se tématem dlouhodobě zabývají. Zástupci Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí prezentovali aktuální informace o změně legislativy týkající se nakládání s odpady, zejména představili dotační možnosti pro rok 2016 z Operačního programu životního prostředí.

konferenceNa konferenci byl ovšem kladen velký důraz na diskuzi a vzájemnou výměnu zkušeností, zejména pak na způsoby zavedení získaných informací do praxe.Úspěšné projekty z Holandska představila Isabelle Diks, radní hlavního města holandské provincie Frísko. Z českého prostředí se o své zkušenosti podělila řada starostů, kterým se podařilo nové přístupy úspěšně zavést.

Na konferenci byly představeny účinné aktivity vedoucí ke snížení množství směsného komunálního odpadu jako například: zavedení pohodlného třídění odpadu pro obyvatele, spojených i s ekonomickými výhodami pro ty, kteří třídí, podpora sběru textilu a s tím spojená i organizace burz s nepotřebnými věcmi. Předmětem zájmu byly také biologické odpady a jejich předcházení v místě vzniku. Například mulčovacím programem snížili v Brabantsku množství odpadů z parků o 50 % a podpora domácího i obecního kompostování snížila v Polešovicích již v prvním roce náklady na komunální odpad o 14 %.

O neziskové organizaci INCIEN:

Institut Cirkulární Ekonomiky je organizace, která se zaměřuje na inovativní environmentální management. Společně se svými partnery pracujeme na projektech, které umožňují přechod z lineárního chodu systému na cirkulární. Jsme team mladých lidí, s tvrdým jádrem studentů prestižní Wageningen University v Holandsku. Naší hlavní činností je osvěta principů cirkulární ekonomiky. Pořádáme konference, diskuzní fóra a další druhy setkání, které mají za cíl zvyšovat povědomí o projektech svou podstatou zapadajících do principů cirkulární ekonomiky. Analyzujeme stav odpadového hospodářství ve firmách, obcích, městských částech i mikroregionech, navrhujeme chytrá řešení v souladu se současnou legislativou, šetřící jak životní prostředí, tak finanční prostředky našich klientů.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist