Znojmo třídí z komunálního odpadu dřevo, ušetří až milion ročně

9. červenece 2014
Znojmo třídí z komunálního odpadu dřevo, ušetří až milion ročně

Až milion korun ročně by mělo ušetřit Znojmo na poplatcích za nakládání s odpadem. Radnice se se společností .A.S.A. EKO Znojmo se dohodla, že z velkoobjemového odpadu, který se vozí na skládku, se bude třídit dřevo. To tvoří zhruba třetinu ze 6000 tun komunálního odpadu, uvedla mluvčí města Zuzana Pastrňáková. S tříděním se začalo již v červnu.

"Využili jsme zvýšené poptávky na trhu po dřevěných odpadech. Dřevo se bude dále využívat, město uspoří a ještě jde o šetrný přístup k životnímu prostředí," uvedl starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

S vytříděným dřevem bude obchodovat zmíněná společnost, město ušetří především na poplatcích za skládkování. "Máme dva sběrné dvory, kam lidé vozí starý nábytek a jiné odpady ze dřeva. Dosud se všechen vozil na skládku," řekl Gabrhel.

Město se snaží úsporně hospodařit s odpadem již delší dobu, letos díky tomu snížilo roční poplatek za odvoz odpadu z 500 na 400 korun. V roce 2011 vznikla nová kompostárna v Únanově, díky níž se snížily náklady na likvidaci bioodpadu na polovinu. Letos Znojmo zahájilo bezplatnou distribuci nádob na bioodpad a od jara jej sváží zdarma. Před dvěma lety také společnost EKO-KOM vyhlásila město jako nejlepší v třídění odpadů na jižní Moravě.

Zdeněk Meitner

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů