Partnery tradičního Železného týdnebudou letos regionální muzea

5. září 2014
Partnery tradičního Železného týdnebudou letos regionální muzea

Dvanáct regionálních muzeí podpoří letos tradiční akci kolektivního systému ELEKTROWIN Železný týden.

Akce, která se letos koná už počtvrté, je určena ke zvýšení zpětného odběru vysloužilých spotřebičů v České republice.Železné týdny se v jednotlivých regionech postupně uskuteční od 5. do 28. září.

"Už tradičně se během září zvyšuje množství spotřebičů odevzdaných k recyklaci, Železný týden je pro naše spoluobčany velkou výzvou, během něj se vždy provětrají sklepy, garáže i půdy, kam se někdy během roku staré spotřebiče odkládají," říká generální ředitel ELEKTROWIN a.s. Roman Tvrzník.

Předkové se chovali ekologicky

"Naši předkové sice slovo `recyklace` neznali, v každodenním životě se ale chovali velmi ekologicky," upozorňuje Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. "Ještě zhruba před 150 lety zejména na venkově domácnosti neprodukovaly prakticky žádný zbytkový odpad, protože zužitkovaly téměř vše beze zbytku," dodává Ondruš.

Ani zámožnější městské domácnosti dlouho neřešily, kam s vysloužilými elektrospotřebiči. Ještě ve 30. letech 20. století byl totiž například nákup ledničky velký luxus a i když taková lednice dosloužila, zůstávala v bytě jako kus nábytku.

I díky tomu se například pražskému Národnímu technickému muzeu daří získávat cenné přírůstky. Jen během loňského zářijového "recyklačního víkendu" sem návštěvníci přinesli zhruba stovku spotřebičů, z nichž kurátoři vybrali ty nejzajímavější do sbírek muzea. Byly mezi nimi například dvě ledničky ze 30. let 20. století.

Exponáty do sbírek i názorné pomůcky

"Přelom 80. a 90. let už ale tak dobře zdokumentovaný nemáme,alespoň ne v oblasti elektrotechniky, informatiky a akustiky," upozorňuje Hynek Stříteský, ředitel Muzea elektrotechniky a médií, které je součástí NTM. Vysvětluje, že s nástupem tržní ekonomiky si domácnosti pořizovaly náhle dostupnou elektroniku i jiné spotřebiče z dovozu, zároveň se výrazně zrychlila jejich další obměna. Historickou hodnotu vyřazovaných spotřebičů si tehdy nikdo neuvědomoval.

Podobně jako NTM chce letos využít Železný týden k rozšíření sbírek třeba také Muzeum východních Čech v Hradci Králové, jehož motoo zní "sbíráme Vaše vzpomínky".

"Po výběru se mohou přinesené spotřebiče stát součástí muzejních sbírek a v budoucnu tak vydat dalším generacím svědectví o každodenním životě v minulosti i o dějinách techniky a průmyslu," vysvětluje Josef Šrámek, kurátor historického oddělení pověřený výběrem předmětů do sbírek.

Liberecká iQLandie zase v souvislosti s letošním Železným týdnem připravila sérii workshopů, kde si návštěvníci za pomoci lektorů rozeberou nejběžnější domácí spotřebiče a zároveň se dovědí, jak a proč fungují.

"První spotřebiče, které se stanou názornou pomůckou při workshopech, jsme shromáždili z vlastních domácností," říká Jana Pivoňková z marketingu iQLandie. "Rádi bychom ale využili i ty, které přinesou návštěvníci," dodává.

Odměny pro hrdiny recyklace

Do jednotlivých muzeí také během září zavítá unikátní pojízdné Recyklatorium, které vybídne návštěvníky k odložení drobného vysloužilého elektrospotřebiče, a to za odměnu. Za odevzdaný spotřebič čeká každého sleva na vstupném a dárek jako odměna za šetrný přístup k životnímu prostředí.

"Každý, kdo přinese spotřebič, se zároveň stane `hrdinou recyklace`," doplňuje Roman Tvrzník s tím, že příchozí si také mohou otestovat své znalosti recyklace ve vědomostním kvízu přímo v Recyklatoriu. "Kromě dalších dárků si odnesou i upomínkovou fotografii s Recyklatoriem nebo dokonce jedinečný výtisk časopisu s vlastní fotografií na titulní straně," doplňuje Tvrzník.

Všechny staré spotřebiče se ovšem do muzeí nevejdou. Díky systému jejich zpětného odběru a recyklace, který v ČR funguje od roku 2005, se ale daří při výrobě nových využít většinu materiálů obsažených ve vyřazených výrobcích.

Vysloužilce z domácností může každý zdarma odevzdat nejen během zářijových "Železných týdnů" v regionálních muzeích, ale na kterémkoli ze sběrných míst v celé ČR, a to po celý rok. Jen ELEKTROWIN už jich ve spolupráci s městy a obcemi, prodejci elektra nebo třeba dobrovolnými hasiči vytvořil na 12 000.

Termín

Místo konání

5.-7.9.

Muzeum Vysočiny Jihlava

Valašské muzeum v přírodě Rožnov p. Radhoštěm

Východočeské muzeum v Pardubicích

12.-14.9.

Slezské zemské muzeum Opava

Muzeum východních Čech - Hradec Králové

Technické muzeum Brno

19.-21.9.

iQlandia science center Liberec

Muzeum Lega Tábor

NTM Praha

26.-28.9.

Muzeum Ústí nad Labem

Techmania Science Center Plzeň

Vlastivědné muzeum Olomouc

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů