Popílek z liberecké spalovny je podle ekologického sdružení Děti Země toxický a kontaminuje skládku komunálních odpadů v Košťálově na Semilsku. ČTK to dnes řekla vedoucí liberecké pobočky Dětí Země Simona Jašová. Ředitel spalovny František Nyč ale s tímto názorem nesouhlasí.
Sdružení vyzvalo liberecký okresní úřad, ministerstvo životního prostředí a inspekci životního prostředí, aby spalovně ve vyvážení popílku na uvedenou skládku co nejrychleji zabránily. "Skládka je nedostatečně zabezpečená a spalovna tam vyveze ročně 1500 tun popílku," uvedla Jašová.
"Je to jedna z dalších fám," oponoval ředitel Nyč. Popílek, který se mísí se škvárou, podle něj vyhodnotila akreditovaná firma a na základě výsledků těchto rozborů získala spalovna povolení k ukládání na skládku. "Kdybychom tyto náležitosti neměli, nemohli bychom tam popílek vozit," poznamenal.
Ekologové tvrdí, že popílek zůstává i po úpravě toxický. Podle nich obsahuje nepovolené množství dioxinů. "Zákon říká, že podobné látky patří na skládku nebezpečných odpadů. Ještě předtím se ale musejí zvláštně upravit," zdůraznila Jašová. Spalovna podle ní smícháváním popílku se škvárou zastírá, že tento odpad je toxický.
Dioxiny jsou zdraví nebezpečné již při nízkých koncentracích. Jsou karcinogenní a poškozují imunitní a hormonální systém. Patří mezi látky snižující mužskou potenci. Ekologové se podle Jašové obávají vážného ohrožení životního prostředí. Jedy by podle nich mohly proniknout do vod i do ovzduší.
Petra Laurinová Zdroj: ČTK