Neděle, 14. července 2024

Přečerpávací vodní elektrárny loni vyrobily rekordně elektřiny

Přečerpávací vodní elektrárny loni vyrobily rekordně elektřiny

Trojice velkých tuzemských přečerpávacích vodních elektráren Dlouhé Stráně, Dalešice a Štěchovice vyrobila loni rekordních 1,07 miliardy kilowatthodin (kWh) elektřiny. ČTK o tom informoval mluvčí ČEZ Martin Schreier. Právě této energetické společnosti tyto elektrárny patří. ČEZ uvedl, že v meziročním srovnání vzrostla výroba o devět procent.

"Za rekordními statistikami posledních let opakovaně stojí fakt, že přečerpávací elektrárny jsou v rámci celé energetické soustavy ČR stále častěji nasazovány k vykrývání výroby, respektive nevýroby z nepredikovatelných obnovitelných zdrojů," sdělil ředitel Vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.

Z přečerpávacích elektráren loni nejvíce vyrobily Dlouhé Stráně, a to 0,55 miliardy kWh. Následovaly Dalešice s 0,46 miliardy kWh a Štěchovice s 0,06 miliardy kWh. ČEZ uvedl, že produkce všech tří přečerpávacích elektráren by stačila k pokrytí roční spotřeby více než 300 tisíc domácností.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů