Řecko: Navštivte sopky na ostrově Santorini
GEOLOGIE SOPKY SANTORINI
Geologie sopky Santorini
![Geologie sopky Santorini Geologie sopky Santorini](http://lastvolcanoes.ru/uploads/posts/2011-05/thumbs/1305184903_santorini_landsat.jpg)
Santorini je snad nejzvláštnějším ostrovem v Egejském moři, neboť je ve skutečnosti kalderou (kráterem) stále ještě aktivního starověkého vulkánu. Ostrov má v dnešní době tvar půlměsíce, který je vlastně východní částí kulatého prodlužování řas starověkého ostrova. Po sopečné erupci v roce 1628 se prostředek ostrova propadl a kalderu zaplnila voda. Tak se vytvořil současný přístav Théra.
Zhruba před dvěma milióny let byl tento ostrov tichým vulkánem. Zbytky nesopečné půdy se stále vyskytují v jihovýchodní části současného ostrova. Podvodní sopky však začaly vyvrhovat magma a postupně tak vytvářet malé ostrůvky. Vulkanická činnost vytvořila horu, která se spojila s nevulkanickým ostrovem a z mnoha ostrůvků vytvořila jeden velký ostrov.
Stratovulkán Santorini není jediná sopka na ostrově Santorini. Nacházejí se zde ještě další : Akrotiri, Théra, Skaros, postkaldera sopky Kamari, Megalo Vouno, Mikro Profitis Ilias a Therasia. Sopka Santorini vytvořila ve svém zaplaveném kráteru dva malé lávové ostrovy - Palia (řecky starý) a Nea (nový) Kameni (spálený), které jsou nejmladšími ostrovy ve východním Středomoří.
Kaldera (komplex stratovulkánu) je vysoký 329 metrů (na obvodu kaldery) / 128 metrů (vršek nového lávového štítu, Nea Kameni). Santorini při erupci většinou chrlí přerušovaně. K silné erupci, takzvané plinianské, na Santorini dochází zhruba každých 10 až 30 tisíc let.
V současné době je Santorini spící sopkou a vulkanická činnost se zde projevuje zejména přítomností horkých pramenů na ostrovech jeho kaldery. Čtěte též: preucil.blog.idnes.cz
ZDROJ: sopkysveta.cz, idnes.cz, upraveno
Sdílet článek na sociálních sítích