Neděle, 21. července 2024

Počet znečišťovatelů se podle novely sníží v registru o stovky

Počet znečišťovatelů se podle novely sníží v registru o stovky

Počet ohlašovatelů do Integrovaného registru znečišťování se sníží asi o třetinu. Podle novely zákona, o níž bude ve středu jednat vláda, se změna dotkne zhruba 1700 malých provozoven z celkových pěti tisíc. Úspory by podle návrhu ministerstva životního prostředí měly dosáhnout ročně 29 milionů korun.

Novela se dotýká pouze změny počtu ohlašovatelů, nikoli úprav seznamu ohlašovaných látek. U některých malých ohlašovatelů je její plnění včetně sledování a evidence náročnější. Jejich vliv na znečišťování životního prostředí je omezený.

Databáze národního Integrovaného registru znečištění (IRZ) každoročně odkrývá veřejnosti informace, jaké vybrané škodlivé látky vypouštějí znečišťovatelé do ovzduší, do vody nebo jsou součástí jejich odpadu.

Novela vznikla jako kompromis mezi zástupci průmyslu a nevládních organizací, který se už dříve vyjednal, a je součástí vládního ekoauditu, který požaduje snížení administrativy pro podnikatele v oblasti ochrany životního prostředí.

Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika ČTK už dříve k tomu řekl, že novela odbourá chybu, kvůli níž firmy musely ohlašovat i celková množství odpadů. Tím množství ohlašovatelů narostlo. Nový systém bude ale podle něj pro ohlašovatele složitější. Velkých znečišťovatelů se nedotkne.

Razantní škrty v registru znečišťování dlouhodobě prosazuje Svaz chemického průmyslu, ministerstvo s nimi ale nesouhlasí. Podle nich by stát měl zrušit ohlašování chemických látek v odpadech a omezit povinnost ohlašování pouze na provozy, po kterých to vyžaduje evropské nařízení o registru. Takovým zásahem by ale z registru zmizela polovina informací v současnosti dostupných veřejnosti, včetně velkých zdrojů potenciálně karcinogenního styrenu.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů