Pondělí, 22. července 2024

Kamzíkům se v Tatrách daří, stavy se drží blízko maxim

Kamzíkům se v Tatrách daří, stavy se drží blízko maxim

Kamzíkům v Tatrách se daří. Stavy těchto sudokopytníků na slovenské a polské straně pohoří během podzimního sčítání dosáhly 1345 kusů, drží se tak blízko dlouhodobých maxim. Vyplývá to z informací, které zveřejnil slovenský podnik Státní lesy Tatranského národního parku.

Na slovenské straně Tater, které jsou nejvyšším pohořím v zemi, zoologové, ochranáři a lesníci napočítali 1090 kamzíků. Dalších 255 kamzíků bylo v polské části Tater. Nejpočetnější stáda dlouhodobě žijí v Belianských Tatrách, které jsou pro turisty z větší části uzavřeny.

"Ačkoliv letošní stav není rekordní, potěšující je zejména z pohledu nově narozených mláďat," uvedl zoolog Jozef Hybler. Sčítací komisaři zjistili v terénu 124 mláďat.

Před rokem žilo podle sčítání v slovenské a polské časti Tater 1389 kamzíků, z toho bylo 128 mláďat.

Během 57leté historie sledování kamzičí populace v Tatrách žilo nejméně těchto zvířat v pohoří v závěru 90. let minulého století. Jejich stavy tehdy klesly pod hranici 300 kusů. K následnému zvýšení jejich počtu pomohlo také přikrmování během zimních měsíců. I kvůli ochraně těchto zvířat jsou na slovenské straně Tater v období od listopadu do poloviny června pro veřejnost uzavřeny zhruba čtyři desítky značených turistických stezek ve vysokohorském terénu.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů