zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Závod o titul Alej roku 2016 se dostává do finále. Zatím vede alej z Královehradeckého kraje

28.12.2016
Příroda
Závod o titul Alej roku 2016 se dostává do finále. Zatím vede alej z Královehradeckého kraje

Už bezmála dva měsíce lidé hlasují v anketě Alej roku 2016. Klid vánočních svátků je ideální a zároveň poslední příležitostí pro ty, kteří tak ještě neučinili. Padesát tři adeptek už dohromady obdrželo tisíce hlasů a do popředí tak začínají vystupovat favoritky - jak v souboji o celkový triumf, tak v ,,malých" krajských kláních. Zdaleka nic ale není rozhodnuto a vítězkou šestého ročníku ankety může být stále kterákoli z nominovaných alejí. Lidé, kteří chtějí svým hlasem konečné pořadí ovlivnit tak mohou učinit na stránkách alejroku.cz až do 31. prosince. Hlasování skončí s rokem 2016, přesně o půlnoci.

V celkovém pořadí zatím vede s 1 139 hlasy Alej Kaštanka v Královéhradeckém kraji, kterou nominoval Rudolf Nyč.

Kromě samotných alejí soutěží i autoři jednotlivých nominací, kteří mohou vyhrát hodnotné ceny. Let balonem od firmy HaBalon čeká na toho, kdo nominuje vítěznou alej. Mezi cenami nechybí ani knižní tituly o stromech od spisovatelky a fotografky Marie Holečkové, něco ,,na zub" od firem PRO-BIO a Kitl, nebo vstupenky a permanentky do Botanické zahrady hl. m. Prahy, na akce Ostravského výstaviště a výstaviště Flora Olomouc a mnoho dalších.

Součástí ankety je i fotosoutěž, do které je zařazena první fotografie každé aleje nominované do ankety, ale i fotky přihlášené samostatně. Nejkrásnější fotografie vybere odborná porota složená z patronů ankety, zástupců partnerů a fotografů. Hlavní výhrou je tiskárna od partnera soutěže - firmy Epson (https://www.epson.cz/) Na autory fotografií, kteří se umístí na druhém a třetím místě, čekají poukázky na fotoslužby, které věnovalo Centrum FotoŠkoda (https://www.fotoskoda.cz/1294-alej-roku-2016/).

Arnika chrání aleje již několik let. Pod hlavičkou kampaně ,,Zachraňme stromy" požaduje lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Ve spolupráci s místními občany natírá stromy v silničních alejích reflexními pruhy a vysazuje nová stromořadí.

Lidé, kteří ještě nepodlehli kouzlu českých alejí, se mohou inspirovat v publikacích Arniky, které nepochybně potěší i jako vánoční dárek: v průvodci Cesty k moravským alejím (http://arnika.org/cesty-k-moravskym-alejim-cyklopruvodce), nebo v knížce O alejích a lidech (http://arnika.org/o-alejich-a-lidech-x).

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
23
6. 2022
23.6.2022 - Seminář, školení
na zámku v Drahenicích
21
9. 2022
21-23.9.2022 - Konference
Náměšť nad Oslavou
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí