22. březen - Světový den vody

Spojené národy tento den navrhly v roce 1992 v rámci Agendy 21 na jednání UNCED v Rio de Janeiru, v Brazílii. Důvodem je skutečnost, že na světě více jak miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody, nemá přístup k vodě. Propagace agentur UN a nevládních organizací věnujících se problémům spojeným s vodou je zaměřena na čistotu a ochranu vod a jejich šetření. Kromě toho je každým rokem zpracováváno určité specifické téma.

15. března 2022
22. březen - Světový den vody

I když je voda základní podmínkou života, alespoň tedy na Zemi, víme o ní všeobecně velmi málo. Veřejnost samozřejmě především zajímá, proč je voda někde dražší a jinde levnější, ale také, jaké kvality je voda, která jim teče z kohoutku, nebo kterou čerpají ze svých studní. Ne každý přitom tuší, že více než 90 procent vody ze soukromých studní nesplňuje parametry pitné vody, že polovina obyvatelstva je zásobována vodou z podzemních a polovina vodou z povrchových zdrojů, že role přehrad nespočívá jen v zadržování vody či energetickém byznysu, a podobně.

Více se dozvíte o Světovém dni vody na webu OSN, nebo rovnou navštivte oficiální webové stránky OSN o vodě, kde se dozvíte více o cílech, které se snažíme splnit v souladu s Agendou 2030.

A jak u nás...

Zejména v posledních letech je Světový den vody v naší zemi spojen s množstvím doprovodných akcí pro veřejnost, v nichž se mohou dozvědět množství důležitých informací o vodě, o její kvalitě, možnostech zadržování vody v přírodě, úpravách vody i tvorbě cen vody, což jsou všechno oblasti, o nichž není v myslích lidí dostatečné povědomí.

Akce spojené se Světovým dnem vody mohou dát zájemcům alespoň na některé otázky odpověď, záleží také na tom, jakou akci zvolí. Na řadě míst, při návštěvě vodohospodářských laboratoří, si lze například zdarma nebo za sníženou cenu nechat udělat jak rozbory vody ze studní, tak z kohoutku, lidé se však také mohou na pracovištích Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) seznámit se způsoby měření srážek a měřicími přístroji, navštívit mohou ale také vnitřky nebo nepřístupné prostory přehrad - chráněných území pro zdroje pitné vody, seznámit se s historií vodárenství, například v Muzeu pražského vodárenství v Podolí.

Pražské vodovody a kanalizace tradičně oslaví Světový den vody v Muzeu pražského vodárenství. Vstup je zdarma a návštěvníci mohou dorazit v sobotu 19. března od 9 do 17 hodin. ,,Jsme rádi, že po covidové odmlce opět budeme moci přivítat fanoušky vodárenství v unikátních prostorách Podolské vodárny," uvedl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

Vzhledem k aktuálním ,,covidovým" opatřením se zájemci musí registrovat přes webové stránky www.pvk.cz. Prohlídky budou začínat vždy v celou hodinu a na každou z nich může přijít pouze 35 osob.

O muzeu
Historie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m2, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena.

Muzeum nabízí skutečné skvosty - vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Zároveň myslí i na současnost, například pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách. Pro vozíčkáře je k dispozici ,,schodolez", který umožní bezproblémový přístup do expozice, jež je koncipována jako bezbariérová.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů