zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podmínky pro vznik spalovny odpadu u Mělníka určí posudek

04.02.2018
Odpady
EIA
Podmínky pro vznik spalovny odpadu u Mělníka určí posudek

Podmínky pro vznik spalovny odpadu, která by do roku 2024 měla začít fungovat u Mělníka, určí posudek vlivu na životní prostředí, k němu se vyjadřují i obce. V pondělí budou dokumentaci projednávat například Horní Počaply na Mělnicku. Pro místní je zásadní i otázka dopravního řešení, například obchvatů. Jejich stavbou se bude muset zabývat Středočeský kraj, jde totiž o krajské silnice, řekl dnes ČTK krajský náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD).

Spalovna je investicí společnosti ČEZ a její stavba je spojená se zákazem skládkování odpadu, který by měl začít platit právě v roce 2024. Výše investice může podle odhadů dosáhnout jedné až dvou miliard korun, bude záležet na použité technologii. Maximální kapacita zařízení může činit zhruba 320.000 tun odpadu ročně, ale zřejmě nebude v takovém rozsahu využívána, růst by nadále mělo množství tříděného odpadu a recyklace. Aby se vyplatil provoz spalovny, měla by ročně spalovat zhruba 150.000 tun odpadu.

"Teď se připravuje plán odpadového hospodářství, v návrhu je, že by měla vzniknout právě tato spalovna, ale jsou i jiné možnosti, bude tam i možnost jiných technologií," uvedl Petera.

Ekologický spolek Arnika k dokumentu projektu připravuje připomínky, podle mluvčího Arniky Jiřího Kani spalovny odpadů bývají velkým průmyslovým původcem škodlivých dioxinů. Podle Petery musí zařízení splňovat zákonné limity, postoupily i možnosti moderních technologií. Hejtmanství prezentovali odborníci například technologii na bázi plazmy, bude ale záležet na ceně zařízení a jeho provozu, z čehož se bude pro obce odvíjet cena za likvidaci tuny odpadu.

Podle Petery je lokalita u Mělníka pro vybudování spalovny vhodná i kvůli tamější infrastruktuře teplárny, která zásobuje i část Prahy. Výhodou je i doprava, u Mělníka lze kromě silniční využít i dopravu železniční a vodní.

Konečný zatím není ani chystaný počet nových překládacích stanic. V regionu by jich mohlo vzniknout kolem dvou desítek. Jejich provozovateli by měly být obce nebo svazky obcí. "Předpokládáme, že by se budovaly z dotací státního fondu životního prostředí," dodal náměstek.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
23
6. 2022
23.6.2022 - Seminář, školení
na zámku v Drahenicích
21
9. 2022
21-23.9.2022 - Konference
Náměšť nad Oslavou
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí