Sobota, 18. května 2024

Cirkulární řešení pro pardubické školní jídelny: elektrické kompostéry redukují množství odpadu až o 90 %

O tom, že bioodpad nepatří na skládku, ale zpátky do půdy, už dnes není moc pochyb...

Cirkulární řešení pro pardubické školní jídelny: elektrické kompostéry redukují množství odpadu až o 90 %

Zatímco domácí kompostéry postupně dobývají tuzemské byty, o kompostování ve firmách a školách neslyšíme příliš často. Dnes se podíváme do zákulisí školních jídelen, které se jako jedny z mála rozhodly jit příkladem ekologického chování pro své žáky.

Školní jídelny a restaurace obecně mají poměrně velké nároky, když jde řeč o kompostování. Velké množství kuchyňského odpadu a hygienické nároky občas stojí v cestě klasickému dřevěnému nebo plastovému kompostéru. Proto nejčastější volbou stávají elektrické kompostéry, které umí efektivně zpracovat velké množství odpadu.

Pro základní školy je velkým benefitem rychlá přeměna kuchyňských odpadů do kvalitního substrátu - během pouhých 24 hodin. Nelze však opomíjet i řadu jiných výhod takového způsobu nakládaní s odpadem - elektrický kompostér je jedinou legální alternativou k povinným svozům odpadu. Také ušetří ročně finance v rozsahu desítek tisíc korun.

Jak to vypadá v praxi? V Pardubicích bude 11 vybraných škol a školek využívat elektrické kompostéry GG02 jako moderní alternativu k drahému svozu kuchyňského odpadu. Za netradičním a inovativním řešením stojí ředitel Služeb města Pardubice - Odpady a. s., pan Ing. Jiří Strouhal. Který se rozhodl pro moderní technologii, která je v souladu s legislativou a usnadní práci s hygienizací kuchyňských zbytků.

Služby města Pardubice - Odpady a.s. dosud odvážely veškerý gastroodpad ze školních kuchyní prostřednictvím hnědých nádob na bioodpad. Kompostéry GG02 zpracují gastroodpad přímo na místě. Jídelny tak ušetří peníze za odvoz a skladování gastroodpadu, který se v kompostéru za 24 hodin zredukuje až o 90 % a vznikne z něj kvalitní substrát. Ten mohou poté školy odevzdat v hnědých nádobách v daleko menším množství - prakticky jednou za rok, místo toho, aby se svážel každý den. A když jde o 50 kg bioodpadu denně, tak školky tím ušetří významnou částku peněz a zároveň vrátí živiny do půdy.

A jaké jsou zkušenosti uživatelů těchto kompostérů? Spokojení jsou hodně. Elektrický kompostér dostali darem od SMP - Odpady, na základě projeveného zájmu. Kuchařky jsou proškoleny a těší se na kompostování v novém zařízení. Mnohem důležitější však je, že bioodpad skutečně nekončí na skládce, ale je vrácen do půdy a využit jako zdroj. Cirkulární ekonomika v praxi!

Zdroj: https://zajimej.se

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů