Neděle, 24. září 2023

Pardubice pořídily popelnice na použitý rostlinný olej

Pardubice pořídily popelnice na použitý rostlinný olej

Pardubice rozšiřují separaci odpadu na další komoditu. Obyvatelé sídliště Dubina mají nově k dispozici pět oranžových popelnic na použitý rostlinný olej. Dosud ho mohli odevzdávat jen do sběrných dvorů. ČTK to sdělil pracovník odboru životního prostředí Roman Slach.

Pokud lidé začnou olej třídit, oranžové popelnice město pořídí také do jiných částí města. "Záměrně byla vybrána oblast sídliště Dubina. Služby města Pardubic jej mají prakticky v dosahu a budou tak moci pravidelně kontrolovat, jak jsou nádoby plněny a zda se nestávají terčem vandalů," řekl Slach.

Do popelnic mohou lidé odkládat olej a tuky z domácnosti v uzavřených nádobách, ideálně v PET lahvích. Otvor ve víku není velký, do popelnice nelze vložit třeba kanystr. Větší nádoby musejí lidé odkládat v nedalekém sběrném dvoře.

Popelnice jsou zabezpečené proti otevření a připoutané k pevné konstrukci, aby je nikdo nemohl ukrást nebo převrátit. Je u nich i návod, co lze a nelze do nádoby vkládat. Pokud lidé vylévají oleje a tuky do záchodu, škodí životnímu prostředí.

"Nejhorším možným řešením je vylévat je do kanalizace. Odpadní oleje a tuky se totiž sráží na kanalizačních trubkách a ucpávají je, jejich přítomnost v odpadních vodách má také negativní dopad na životní prostředí. Přitom následně mohou být dál využity, například v energetice a přispět k šetření přírodních zdrojů," uvedl ředitel Služeb města Pardubic - Odpady Jiří Strouhal.

Nádoby na odkládání rostlinných olejů jsou v ulicí Erno Košťála, Bartoňova, Jana Zajíce a Na Drážce. Třídění olejů zavedla už dřív jiná města v kraji, v roce 2015 Letohrad, předloni Česká Třebová.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů