Pondělí, 22. dubna 2024

Slovensko plánuje posílit ochranu přírody a zlepšit stav ovzduší

Slovensko plánuje posílit ochranu přírody a zlepšit stav ovzduší

Posílení ochrany přírody v národních parcích či zlepšení kvality ovzduší slíbilo po sporu s ochranáři slovenské ministerstvo životního prostředí v nové strategii pro příští roky. Opatření počítají také se zrušením dotací, které škodí životnímu prostředí, či se změnami v nakládání s odpady.

Slovenské úřady dlouhodobě čelí kritice nevládních a mezinárodních organizací, že dostatečně nechrání nejvzácnější přírodní lokality. V posledním období ekologové například upozornili na rozsáhlou těžbu dřeva v lesích, včetně národních parků.

"Za největší současné problémy životního prostředí na Slovensku lze považovat problematiku odpadů, kvalitu ovzduší a ochranu lesních ekosystémů," uvedlo ministerstvo životního prostředím, podle kterého v mezinárodním srovnání země zaostává v kvalitě ovzduší a při nakládání s odpady, které se dostatečně nerecyklují. Kvalitu ovzduší zhoršuje kromě jiného nadměrná prašnost, přízemní ozón a vysoká koncentrace některých látek.

Do roku 2025 by podle návrhu až polovinu rozlohy národních parků na Slovensku mělo tvořit území bez zásahu člověka a tento podíl by se měl dále zvyšovat. Ochranu úřad slibuje například pralesům. Podle dřívější kontroly Bratislava například nedostatečně zajistila ochranu své části karpatských bukových pralesů, které se dostaly na prestižní seznam světových přírodních a kulturních památek UNESCO.

Slovenské ministerstvo životního prostředí také prosazuje zrušení například dotací na podporu těžby a spalování uhlí, které obhajovala zejména bývalá vláda Roberta Fica. Dotace platí odběratelé v cenách elektřiny, po posledním zvýšení jde podle dostupných informací o částku 115 milionů eur (téměř tři miliardy korun). Strategie rovněž počítá se snížením podílu skládkování odpadu, a to i prostřednictvím zvýšení poplatků, a naopak se zvýšením podílu čištěných odpadních vod.

Adrian Bobok

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů