zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Už 1500 hasičských sborů pomáhá recyklovat staré elektro

01.04.2019
Recyklace
Zpětný odběr
Už 1500 hasičských sborů pomáhá recyklovat staré elektro

Počet sborů dobrovolných hasičů, které se zapojily do projektu ,,Recyklujte s hasiči", dosáhl už čísla 1500. Díky projektu, který v roce 2011 odstartoval kolektivní systém ELEKTROWIN, se dosud podařilo vysbírat a odevzdat k ekologické recyklaci přes 18 000 tun starého elektra.

,,Konkrétně to bylo 18 606 tun," upřesňuje Jan Marxt ze zákaznického oddělení ELEKTROWIN a.s. Jen za uplynulý rok hasiči podle něj vysbírali 3 721 tun elektra.

Hasičům stačí zaregistrovat se prostřednictvím formuláře, který je k dispozici na webových stránkách www.recyklujteshasici.cz . Od organizátora projektu pak obdrží mimo jiné propagační materiály, které jim pomohou s organizací jejich první sběrové akce. Poté, co svozová firma vysbírané spotřebiče sečte a odveze ke zpracování, následuje finanční odměna podle množství předaného elektra.

,,Jen za rok 2018 hasiči získali na odměnách 5 749 674 korun," připomíná Jan Aulický, ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. ,,Hasiči vždycky pomáhali sbírat šrot a vylepšovali si tak rozpočet. Teď usnadňují svým sousedům odevzdání starých spotřebičů k recyklaci a čerpají za to různé odměny, proto projektu od začátku fandím," svěřuje se Aulický.

V rámci projektu se v loňském roce uskutečnila také soutěž s názvem ,,HASIČSKÁ VÝZVA aneb Sbírej a vyhraj!". Sama o sobě přilákala k účasti na 900 hasičských sborů, díky nimž bylo k recyklaci předáno více než 2000 tun vysloužilých elektrozařízení.

Vítězný sbor - SDH Přepychy - vyhrál příspěvek ve výši 20 000 Kč na společenskou, kulturní či sportovní akci, kterou se rozhodne uspořádat. Sbor na druhém místě, SDH Véska, získal příspěvek ve výši 10 000 Kč a třetí nejaktivnější sbor, SDH Březová, 5 000 Kč.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí