zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno dá lidem 20 milionů na zelené střechy a zachytávání deště

29.04.2019
Obec, město
Ekologické stavění, bydlení
Sucho
Brno dá lidem 20 milionů na zelené střechy a zachytávání deště

Brno rozdělí lidem 20 milionů korun na zelené střechy a zachytávání dešťové vody. Zájemci mohou podávat žádosti od 1. června do 30. listopadu, řekl dnes novinářům náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Nádoby na zachytávání vody slouží spíš pro majitele rodinných domů. O peníze na zelené střechy mohou žádat kromě fyzických i právnické osoby vlastnící například nákupní střediska, ale také městské části pro školy nebo nižší bytové domy. Podle Hladíka mají dotace pomoct k ochlazení města, které je v létě velmi rozpálené.

Radní dnes schválili dva nové dotační programy, a to na podporu vytváření zelených střech a na podporu využití srážkové vody. Letošní novinkou je elektronické podávání žádostí. "Jsme první město v České republice, které se k tomuto kroku odhodlalo. Pokud bude žadatel úspěšný, na realizaci bude mít 18 měsíců," uvedl Hladík.

Zájemci o vybudování zelených střech mohou získat i 10.000 korun na odborný posudek spojený s uskutečněním záměru. Výše dotace na samotnou střechu se pak bude odvíjet od toho, zda bude žádat fyzická, nebo právnická osoba, ale také od typu zelené střechy, kam patří například rozchodníkový koberec, sazenice nebo ostatní traviny. Podpora se bude pohybovat v rozmezí od 900 korun do 1400 korun na metr čtvereční. Dotace se zaměřují spíš na rodinné domy nebo nižší bytové domy, školy nebo nákupní centra.

Na rodinné domy je cílena podpora zachytávání dešťové vody. Podle Hladíka mají lidé možnost čerpat polovinu peněz ze Státního fondu životního prostředí a další podporu jim k tomu nabízí město. Smyslem je využívat vodu zachycenou v nádobách například na zálivku zahrady nebo splachování WC.

Opatření mají vést k ochlazování města, úspoře vody a také ke snížení emisí oxidu uhličitého. Podle Hladíka totiž mohou zelené střechy sloužit podobně jako zateplení, čímž se pak sníží náklady na vytápění.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
4
11. 2021
4.11.2021 - Konference
Praha, HubHub - Palác Ara
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí