Středa, 31. května 2023

Zdravé město Chrudim: Re-use centrum vrací věcem jejich hodnotu

Zdravé město Chrudim: Re-use centrum vrací věcem jejich hodnotu

V Chrudimi je od 1. června 2019 otevřeno Re-use centrum. Projekt tohoto typu propojuje sociální rovinu včetně jejího pracovního podtextu s edukační a enviromentální oblastí.

Re-use centrum má sociální, edukační i enviromentální význam

Opětovné využívání věcí má svůj význam nejen pro méně majetné občany. Poukazuje na nejlepší možnou variantu nakládání s odpady, a tou je předcházení vzniku odpadu.

V dnešní spotřební době je zboží snadno dosažitelné. Vědí to i děti. Už se nevyplatí věci opravovat. Lidé hromadí předměty, které je brzy přestávají bavit nebo nevydrží, protože jsou nekvalitní. Vzniká tak obrovské množství odpadu.

Re-use centra nabízí možnost, jak tomu předcházet. Zamezit produktům, aby se staly odpady, je tím nejlepším způsobem, jak zachovat jejich hodnotu a vyhnout se zátěži spojené s jejich likvidací. Re-use centra několikanásobně prodlouží dobu použitelnosti předmětů.

Re-use centrum v Chrudimi

,,Vznik Re-use centra byl iniciován v rámci komunitního plánování Zdravého města, byl to jeden bodů navržených veřejnosti na veřejném projednání Desatera problémů města Chrudim v roce 2018," objasňuje Šárka Trunečková, koordinátorka programu Zdravé město v Chrudimi.

Re-use centrum bylo zřízeno prozatím na následující věci:

  • Drobné nádobí, hrnky, drobná bižuterie, příbory, řemeslné nářadí, květináče, hračky, knihy, CD

  • Sportovní potřeby, nářadí, hračky, zřizovací předměty v domácnosti, knihy, stínidla

  • Kufry, kabelky, budíky mechanické, hudební nástroje, lyže, obrazy, velké knihy (encyklopedie, atlasy)

  • Kola, šlapací šicí stroje, obrazy, autosedačky, kočárky, hodiny mechanické

Z hlediska prostoru nelze vybírat větší a objemnější komodity. Po roztřídění věcí, které do centra donesou občané, je tento materiál naceněn a určen k prodeji za symbolickou cenu 10, 20, 50 Kč. Výtěžek z prodeje je určen na provoz útulku pro opuštěné psy v Chrudimi.

,,Re-use centrum má stejný provoz jako sběrný dvůr," přibližuje chod centra Zdeněk Kolář, ředitel společnosti TS Chrudim 2000 s.r.o., která má Re-use centrum na starosti.

,,Při příjezdu do sběrného dvora občané oznámí, že mají materiál do Re-use centra a ten následně odevzdají obsluze. Re-use centrum je v samostatné budově a je vyčleněn ze sběrného dvora. Je zde odevzdáván drobný materiál jako je kuchyňské nádobí, hrníčky, knihy, obrazy, CD, kočárky a podobně," uvádí Zdeněk Kolář.

,,Za 2 měsíce provozu jsme zaznamenali zhruba 300 kupujících a přibližně 900 návštěvníků," vypočítává Šárka Trunečková, ,,Prozatím jsme s provozem Re-use centra spokojeni. Průměrně projde tímto centrem 15 lidí denně. Věcí daných k dalšímu využití je dostatek. Některé z nich, které zde tzv. "leží" delší dobu bez zájmu, odkládáme na sběrný dvůr. Nové věci se přidávají průběžně."

Re-use centra nejen jako zdroj levnějšího nákupu, ale také jako pracovní příležitost

Činnosti spojené s opětovným využitím poskytují vysoký potenciál pro vytváření pracovních pozic, jelikož jsou manuálně náročné. Jedná se například o sběr, třídění, čištění nebo opravy.

Potenciál je mnohem vyšší než u ostatních činností v oblasti odpadového hospodářství jako je recyklace, skládkování či spalování. Výpočty ukazují, že je možné vytvořit až 80 pracovních pozic na 1000 tun odpadu připraveného k opětovnému využití.

Osoby, kterým je dána příležitost osvojit si nové dovednosti, mají nejen větší šanci uspět na trhu práce, ale i znovu nalézt svoji hodnotu a sebevědomí.

Inspirace pro další města

Zkušenosti se založením Re-use centra lze načerpat u měst, která je již založila. Užitečné informace poskytne také manuál vydaný Institutem Cirkulární Ekonomiky. Zajímavostí je, že některé detaily využité při startu chrudimského centra vznikly také při týmové práci koordinátorů na celostátní Škole Zdravých měst.

,,Doporučili bychom se toho nebát a Re-use centrum zřídit. Využili jsme zkušeností z Brna a Vysokého Mýta," říká Šárka Trunečková, ,,Je třeba viditelně odlišit a označit prostor Re-use centra. Nezbytné je transparentní účetnictví. Vždy vystavujeme daňový doklad a stanovujeme symbolické ceny. Důležité je také zaměřit se na osvětu a propagaci Re-use centra."


Zdroj: NSZM ČR, Šárka Trunečková, Zdeněk Kolář, manuál INCIEN

Foto: Pixabay, NSZM ČR

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů