zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kam s nimi? - Pneumatiky

17.02.2020
Doprava
Odpady
Recyklace
Zpětný odběr
Kam s nimi? - Pneumatiky

Starých pneumatik si můžeme všimnout všude okolo nás. V přírodě, na polích, u silnic... V lepším případě tam leží jedna, v tom horším je jich celá hromada. Jen v loňském roce jich dobrovolníci během akce Ukliďme Česko posbírali přes 18 tisíc. Pokud je totiž nikdo neodklidí, budou na svém místě nerušeně ležet ještě stovky let. Existuje však lepší způsob, jak se starých pneumatik zbavit...

Pneumatiky lze bezplatně odevzdat v nejbližším autoservisu, pneuservisu či jiném místě prodeje pneumatik bez ohledu na to, kde jste předtím danou pneumatiku koupili. Za likvidaci pneumatiky už jste totiž zaplatili při jejím nákupu. A toho by bylo škoda nevyužít. S vyhledáním nejbližšího místa pro odevzdání pneumatik Vám pomůže aplikace Kam s ním?. Najdete v ní mapu více než 5000 míst, která v České republice odpadní pneumatiky přebírají.

"Za černými skládkami pneumatik většinou není zlý úmysl, ale hlavně neznalost. Mnoho řidičů totiž stále neví o místech, kde mohou gumy zdarma odevzdat. Vyhodit pneumatiku v lese je přitom paradoxně složitější, než ji předat k recyklaci třeba při cestě do práce," vysvětluje původ černých skládek ředitel e-shopu Pneumatiky.cz">Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier.

Zpětný odběr

Jak je možné, že jste za likvidaci pneumatiky už zaplatili? Pneumatiky jsou od roku 2016 součástí zpětného odběru podle zákona o odpadech (185/2001 Sb.). Od počátku roku 2021 se pak zpětný odběr pneumatik řídí zákonem č. 542/2020 Sb. o výrobcích s ukončenou životností (pneumatiky viz hlava IX). Jejich výrobci a prodejci je proto od Vás musí bezplatně převzít. Jediný případ, kdy je může odběratel odmítnout, je pokud již dosáhl hranice 100 % vysbíraných pneumatik. To ovšem není příliš pravděpodobné.

Ministerstvo životního prostředí k tomu na svých webových stránkách uvádí:
"V případě, že budete chtít využít některé z uvedených míst zpětného odběru a budete odmítnuti nebo se setkáte s problémy při provedení zpětného odběru ze strany provozovatele místa, prosím, kontaktujte pracovníka Odboru odpadů (petra.choutkova@mzp.cz), nebo zašlete přímo podnět na ředitelství České inspekce životního prostředí."

Nejvíce výrobců a prodejců pneumatik v České republice sdružuje neziskový kolektivní systém ELTMA. Jen v rámci tohoto systému se v roce 2019 vysbíralo více než 50 000 tun pneumatik, což mezi jeho členy znamená průměrnou úroveň 96 % zpětného odběru.

Sběrný dvůr je už nevezme

Pozor! Možná jste z dřívějška zvyklí odvážet staré pneumatiky na sběrný dvůr. To už dnes neplatí a pneumatiky na sběrném dvoře nemusí přijmout, nebo mohou chtít za jejich odevzdání zaplatit. Na rozdíl od jejich výrobců a prodejců totiž nejsou sběrné dvory místem zpětného odběru. Raději se proto předtím u nich informujte.

S tím se pojí jedna velmi nepříjemná záležitost. Tisíce pneumatik končí každoročně tam, kde nemají, ve škarpách, v lese, v řekách... Přitom pneumatika se v přírodě rozkládá řádově stovky let. Přešně to nikdo neví, neboť pneumatiky, v podobě jak je známe dnes, jsou na trhu teprve cca 130 let...

A spálit pneumatiky je, spolu s odhazováním v přírodě, to nejhorší, co s nimi lze udělat. Při pálení vzniká celá řada toxických látek, které negativně ovlivňují životní prostředí, nemluvě o zdraví všech v okolí.

Složitější než se zdá

Pneumatika na první pohled vypadá jako kus gumy (odborněji pryže). Ve skutečnosti je však její složení mnohem komplikovanější. Největší část pneumatiky (cca 40 %) opravdu tvoří pryž ze směsi přírodního a syntetického kaučuku. Každá pneumatika dále obsahuje ocelové a textilní výstuže. Překvapivé může být i množství sazí, kterých je v pneumatikách až k 30 %. Dalšími složkami jsou antioxidanty, změkčovadla, síra a vulkanizační činidla. Poměr zastoupených látek a složení se liší podle typu pneumatiky.

Zdroj dat: Pneu Poradna

Recyklace

S pneumatikami obecně je při recyklaci potíž. Jejich zpracování totiž stojí víc, než je hodnota surovin, které z nich lze získat. I proto můžeme být rádi za zákon o zpětném odběru, který prodejce nutí se starými pneumatikami ekologicky naložit.

Častým údělem starých pneumatik je jejich energetické využití. To znamená, že se z rozdrcených pneumatik stane palivo do pecí. Tuna pneumatik se co do energie rovná 1,25 tuny spáleného uhlí. Jejich pálení probíhá za přísných podmínek České komise pro životní prostředí, aby nedošlo k překročení limitů emisí. Množství emisí z pneumatik bývá však stejné či nižší než při pálení uhlí.

Pneumatiky, které nejsou určeny k energetickému využití, jsou rozebrány na ocelové a gumové součásti. Ocel je přetavena a znovu použita v hutním průmyslu. Z gumy vzniká drcením gumový granulát, který má mnohá další využití.

Dětská hřiště, protihlukové stěny i boty

Část gumového granulátu lze opět použít při výrobě nových pneumatik, či dalších součástek aut jako jsou blatníky a koberečky. Často po granulátu také chodíme. Jsou z něj vyráběny měkké povrchy dětských či sportovních hřišť, nebo je přidáván do asfaltu. Navíc po něm neběhají jen lidé, ale například i zvířata ve výbězích.

Mnoho firem také přichází s inovativními nápady, jak granulát z pneumatik využít. Například česká firma mmcite+ z nich staví protihlukové stěny u silnic, díky čemuž loni zrecyklovala 183 000 pneumatik. V zahraničí se pak používají k výrobě nábytku či bot. V České republice bohužel přestala firma Respiro boty z pneumatik vyrábět.

Více informací:

Co vzniká při pálení pneumatik?

Informace MŽP o pneumatikách

74 nápadů, jak doma využít staré pneumatiky


Autorka: Kristýna Pavlíčková
Zdroj: www.KAMsNIM.cz

Už vím, kam s ním!
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí