zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podcasty Inspiračního fóra zvou na klimatickou krizi, migraci i Čínu

22.02.2020
Klimatická změna
Podcasty Inspiračního fóra zvou na klimatickou krizi, migraci i Čínu

Inspirační fórum dokumentární Ji.hlavy otvírá novou podcastovou sérii Screenshot. Jejím průvodcem je Ivo Bystřičan, který jednou za dva týdny představí výjimečnou osobnost minulého ročníku Inspiračního fóra. Screenshot zahajuje právě dnes: epizodou věnovanou americkému environmentalistovi Billu McKibbenovi, který přes tři dekády bojuje proti změnám globálního klimatu.

Ekologický aktivista a spisovatel Bill McKibben, norský sociolog a odborník na čínskou politiku Stein Ringen a bývalý člen americké pohraniční stráže Francisco Cantú - to jsou hosté prvních tří dílů ji.hlavského Screenshotu.

,,Z hostů loňského Inspiračního fóra, které proběhlo na dokumentární Ji.hlavě podeváté a během šesti festivalových dnů otevřelo šest zásadních společenských témat, jsme do podcastové série vybrali takové osobnosti, které mění svět k lepšímu. Třeba tím, že se snaží rozšiřovat pole svobody a důstojnosti pro co nejvíc lidí," přibližuje nový podcast dramaturgyně Tereza Swadoschová.

A režisér podcastů Ivo Bystřičan pokračuje: ,,Screenshot Inspiračního fóra, nad rámec záznamů přednášek nebo rozhovorů, pracuje prostřednictvím editace a komentářů se sdělením a utváří z něj nový tvar, který posluchače zasvětí do kontextu a představí osobnost, její zkušenosti a myšlenky, co nejkomplexněji."

Autoři Screenshotu vybírali z více než stovky hostů Inspiračního fóra, kteří se představili loni v říjnu ve třiceti debatách, panelových diskusích nebo moderovaných rozhovorech. A k některým z diskusí se mohou nyní posluchači díky Screenshotu vrátit. Jednotlivé epizody podcastu doplní bonusové materiály ve formě záznamů vybraných debat. V nabídce bude například diskuse s ekologickou ekonomkou Naďou Johanisovou o významu technologií pro přežití lidstva či povídání s Tomášem Halíkem o tom, jak se zbavit strachu.

,,Inspirační fórum obohacuje Ji.hlavu o živé diskuse plné postřehů a odvážných myšlenek mimo schémata. Mám velkou radost, že se prostřednictvím podcastu podaří některé z hostů představit i mimo festival a dostat jejich inspirativní zkušenost a postoje k dalším lidem," dodává ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava Marek Hovorka.

Screenshot Inspiračního fóra bude vycházet jednou za dva týdny na webu www.inspiracniforum.cz a na podcastových platformách Apple Podcast, Google Podcast a Spotify.

Epizoda Bill McKibben: Využít energii protistrany, vyšla 12. února.

Americký environmentalista Bill McKibben označuje klimatickou krizi za největší kolektivní dílo všech dob. V knize Konec přírody předznamenal v osmdesátých letech minulého století dnešní stav klimatu. A už třicet let hledá způsob, jak zastavit setrvačnost v produkci oxidu uhlíku, která za krizí stojí. Nepředpokládá však, že se vlády a průmysl promění samy od sebe. Proto se soustředí na řešení a společenské mechanismy, které mohou vést k pozitivní proměně. S ohledem na fungování moci a financí ve světě korporací a politiky využívá McKibben jejich vlastní zbraně a nabízí způsoby, jak se o změnu může zasadit každý jedinec, komunita a hnutí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí