zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dubajská firma vyrábí palivo pro kamiony z přepáleného oleje

05.04.2020
Doprava
Recyklace
Dubajská firma vyrábí palivo pro kamiony z přepáleného oleje

Silniční doprava má na svědomí podle globálních odhadů více než pětinu celosvětových emisí oxidu uhličitého. Nemalou měrou se na tom podílejí i kamiony poháněné naftou. Právě tato vozidla se dostala do hledáčku dubajské společnosti Neutral Fuels, která do nich vyrábí biopalivo z přepáleného kuchyňského oleje.

Neutrální palivo se na trh v Dubaji ve Spojených arabských emirátech dostalo díky partnerství s McDonald's, uvádí CNN. Řetězec rychlého občerstvení společnosti dodává olej, na kterém dříve smažil hranolky a kuřecí nugety.

,,I když jsme všichni nadšeni z pokroku v oblasti elektromobility, který lze pozorovat v Číně a USA, v oblasti s elektrickými nákladními vozidly už to není tak růžové," říká generální ředitel a zakladatel společnosti Neutral Fuels Karl Feilder. Podle něj potřebují čistější alternativní pohon i dieslová nákladní vozidla.

Použitý olej se zahřeje a smíchá s metanolem, čímž se změní jeho molekulární složení za vzniku nové látky - bionafty. Po procesu čištění vznikne konečný produkt, který může jít rovnou do vozidla, kde funguje jako čisté palivo s nulovou uhlíkovou stopu," vysvětluje Feilder. Vozidla přitom není potřeba nějak upravovat.

Celý článek zde

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
18
10. 2021
18.10-7.12.2021 - Seminář, školení
ONLINE
EKONOX s.r.o.
11
1. 2022
11.1.2022 - Seminář, školení
Pardubice, Hotel Labe
Těžební unie
7
6. 2022
7-9.6.2022 - Veletrh, výstava
Brno-Líšeň, Lesní lom
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí