Ekologičtí zemědělci vyzývají Ministerstvo zemědělství k boji se suchem

23. dubna 2020

Sucho

Zemědělství

Ekologičtí zemědělci vyzývají Ministerstvo zemědělství k boji se suchem

Svaz PRO-BIO vyzval ministra zemědělství ČR Tomana, aby se v rámci investičních opatření a řešení dopadů koronavirové krize zaměřil také na boj zemědělců se suchem. A to formou dotačního programu na podporu výsadby stromořadí a dalších krajinných prvků, které pomáhají se zadržováním vody a zároveň zlepšením biodiverzity v krajině.

Na středu 22. dubna 2020 připadá Den Země, je to ideální příležitost zamyslet se nad stavem naší přírody a krajiny. Aktuálním problém, který trápí nejen zemědělce napříč celou Českou republikou, je sucho. Hladina podzemních vod je nízká, na většině území Česka téměř neprší, půda je suchá a během léta se pravděpodobně bude situace dále zhoršovat. Problém se suchem a nedostatkem vody v krajině je přitom dlouhodobý a i podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu v Česku zásadní opatření pro boj se suchem chybí.

Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO proto zaslal oficiální dopis ministru zemědělství ČR, ve kterém ho vyzval k zavedení nového dotačního programu pro zemědělce zaměřeného na investice do zelené infrastruktury na farmách. To jsou stromořadí, remízky a další krajinné prvky, které přispívají k zadržování vody v zemědělské krajině.

,,Investice do zelených prvků v krajině není vysoká, zemědělci je potřebují, tyto krajinné prvky jsou velice důležité a mají hodnotu, která se celé společnosti vrátí. Myslíme si také, že teď je správný čas spouštět nové věci a zaměřit se na řešení dlouhodobých problémů, místo toho abychom je odkládali," říká manažerka Svazu PRO-BIO Kateřina Urbánková, která svým jménem dopis ministrovi zaslala.

Navrhovaný dotační program by měl být přístupný pro všechny zemědělce a bylo by možné jej propojit s programem Ministerstva práce a sociálních věcí ČR na podporu zaměstnanosti. ,,Zemědělci většinou nemají personální kapacity zelenou infrastrukturu budovat, pokud by jim však na tyto prvky, které v krajině chybí, někdo dal finance a pomohl zaplatit zaměstnance, kteří by se na výsadbě podíleli, jistě by to řadu z nich vybudilo k akci, protože jsou si vědomi neudržitelnosti současného stavu. Součástí dotace by měla být zejména investice do výsadby a úhrada za personální náklady, což by mohlo podpořit lokální zaměstnanost," upřesnila Urbánková.

Plné znění dopisu s výzvou k zavedení nového dotačního programu zde.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů