zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejlepším snímkem z přírody je fotografie pumy od Petra Slavíka

08.05.2020
Příroda
Nejlepším snímkem z přírody je fotografie pumy od Petra Slavíka

Vítězem čtvrtého ročníku soutěže Czech Nature Photo se stal Petr Slavík se snímkem pumy v divoké přírodě nazvaným Ve stínu. Porota ho jako vítězný vybrala z téměř 2000 příspěvků, které zaslalo 229 autorů. Předání cen a zahájení výstavy se dnes konalo online na sociálních sítích pořádající společnosti Czech Photo.

Vystaveny jsou nominované snímky ze všech kategorií a další vybrané fotografie. Výstava by se měla veřejnosti otevřít 12. května v sídle společnosti, která pořádá také známější soutěž Czech Press Photo, v pražských Butovicích. Na webu jsou všechny výsledky soutěže. Slavík zvítězil v kategorii Savci, soutěž má 12 kategorií. V dalších soutěží snímky ohrožených zvířat, zvířat v péči člověka nebo krajiny. Cenu za nejlepší fotografii české přírody dostal Viktor Vrbovský za snímek Příliš velká kořist, na němž dravá ryba právě ulovila druhou.

"Jde o netradiční pohled na skrytě žijícího živočicha v jeho přirozeném prostředí. Shoda okolností, světelné podmínky a fotografova kreativita daly vzniknout velmi zajímavé kompozici, která hned na první pohled zaujme," uvedl k rozhodnutí poroty o hlavním vítězi její předseda, entomolog a fotograf Pavel Krásenský.

"Když jsem vloni vedl expedici za pumou do chilského národního parku Torres del Paine, věřil jsem, že tu nádhernou kočku uvidíme. Věděli jsme o mladé samici nahoře v kopci, ale neměla příliš touhu pózovat. Až těsně před západem slunce na okamžik zvedla hlavu v protisvětle. Byla to klidná, tichá chvíle, kdy končí den. Snad se mi z té atmosféry povedlo trochu zachytit," popsal vznik Fotografie roku Petr Slavík.

Petr Slavík je držitelem několika mezinárodních ocenění. Jezdí po celém světě, aby zaznamenal poslední střípky divočiny. Věnuje se hlavně šelmám a ohroženým druhům. Výtěžky z dražeb jeho fotografií podporují ochranářské projekty českých vědců v různých částech světa a chov ohrožených druhů v zoologických zahradách.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
23
6. 2022
23.6.2022 - Seminář, školení
na zámku v Drahenicích
21
9. 2022
21-23.9.2022 - Konference
Náměšť nad Oslavou
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí