zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Řešíte likvidaci vozidla? Autovrakoviště vybírejte pečlivě

30.07.2020
Doprava
Odpady
Recyklace
Řešíte likvidaci vozidla? Autovrakoviště vybírejte pečlivě

V České republice je evidováno okolo 500 legálních zařízení sloužících ke sběru autovraků. Přesto můžete narazit na pochybné obchodníky, jejichž služby jsou na hranici zákona. Naopak služby na profesionální úrovni vás možná překvapí. Jak si vybrat spolehlivou firmu a na co si dát pozor?

Za předání vozidla k likvidaci neoprávněné osobě hrozí pokuta

To nejdůležitější hned na začátek - ekologickou likvidaci vozidel mohou provádět pouze firmy, které k tomu mají povolení od místně příslušného krajského úřadu. Firma, která takové povolení nemá, nemůže vystavovat potvrzení o ekologické likvidaci ani likvidovat vozidla.

Pro každého, kdo řeší likvidaci starého vozidla, z toho vyplývá, že pokud se ho chce zbavit legálním způsobem, musí ho dle zákona předat pouze do zařízení, které vlastní příslušné povolení. V opačném případě hrozí i fyzické osobě pokuta až do výše 20 000 Kč.

Z tohoto důvodu je důležité si ověřit, zda je vámi vybraná firma k ekologické likvidaci vůbec oprávněna. Povolení firmy lze ověřit on-line ve veřejném přehledu zařízení ,,MA ISOH", dostupném na adrese https://autovraky.mzp.cz/autovrak/, který obsahuje seznam zařízení s platným souhlasem k provozování takového zařízení.

Důkladně si firmu prověřte - napoví recenze, historie i zázemí

I když má vámi vybraná firma povolení, nemusí to ještě znamenat, že nabízí seriózní jednání. Současný, silně konkurenční trh totiž vede některé firmy k používání obchodních praktik, které jsou na hranici zákona. Proto se vyplatí zjistit si o konkrétních nabídkách a firmách více informací. Hledat lze na internetových stránkách, ve firemních internetových katalozích a recenzích.

Napovědět může historie firmy. Lze předpokládat, že pokud firma svoje služby poskytuje řadu let a stále úspěšně působí na trhu, jedná se o spolehlivého a prověřeného partnera. Významným hlediskem je také velikost a zázemí firmy. Jsou to obvykle větší firmy, které investují velké finanční prostředky do vlastního moderního vybavení a vztahy se zákazníky si budují řadu let.

Podívejte se, jak vypadá moderní zázemí provozovny pro služby ekologické likvidace vozidel na Vysočině, provozované společností Barko, s.r.o.

Jak je to s výkupní cenou?

Výkupní cena autovraku je tou příjemnější stránkou likvidace vozidla. Obzvlášť lákavé jsou nabídky, kdy je za vozidlo k likvidaci nabízena částka v rozpětí jednotek až desítek tisíc korun. Někteří podnikatelé ale mohou používat tyto formulace nabídek záměrně, aby horní hranici ,,až" několik tisíc Kč výrazně nadhodnotili a zatraktivnili tím svoji nabídku.

V tomto případě je ale potřeba přistupovat k věci rozumně a zohlednit, jaké vozidlo chcete nechat ekologicky zlikvidovat. Pokud se jedná o staré vozidlo v technickém stavu, který odpovídá jeho stáří, je třeba počítat s výkupní cenou odpovídající přibližně ceně železného šrotu. Tomu v dnešní době obvykle odpovídá likvidace zdarma nebo přibližně za finanční odměnu 500 - 1 000 Kč.

Profesionální likvidace a autovraku.htm?utm_source=PR_enviweb&utm_medium=resite_likvidaci_vozidla&utm_campaign=vykup_autovraku">výkup autovraků Barko, s.r.o., Brno-Líšeň

Ověřte si, jak probíhá vystavení dokladu

Vystavení potvrzení o ekologické likvidaci obvykle trvá pár minut a vystavuje se ihned na místě po kontrole dokladů a vozidla. Pokud se nejedná o technický problém nebo jinou neobvyklou situaci, není nutné, aby se vystavení potvrzení o likvidaci odkládalo na jinou dobu. Stejně tak není nutné, abyste zaměstnanci firmy provádějící příjem vozidla, po tuto dobu odevzdávali technický průkaz. Pokud by po vás firma měla požadovat předání technického průkazu a zároveň by vám ihned nevystavila doklad o likvidaci, zeptejte se na důvod takového postupu. V případě pochybností zvažte, zda nevyužít služeb u jiné společnosti.

Při výběru autovrakoviště:

  • zjistěte, zda se jedná o zařízení, které má příslušné povolení
  • zjistěte si na internetu podrobnější informace o firmě a jejích službách
  • zjistěte, zda je likvidace zdarma nebo jakou částku vám firma přesně zaplatí
  • zjistěte, jak probíhá vystavení dokladu o ekologické likvidaci vozidla

Zdroj:

Barko, s.r.o.

28. 7. 2020

Už vím, kam s ním!
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí