Kam s ním? - Textil

13. srpna 2020
Kam s ním? - Textil

Provětrat šatník od nechtěného či nenositelného oblečení potřebuje jednou za čas každý. Nejen, že takové kousky zbytečně zabírají místo ve skříni, ale v některých případech mohou posloužit i někomu dalšímu. Přestože oblečení se zbavujeme asi nejčastěji, mezi textil patří i ložní prádlo, batohy a doplňky nebo například staré hadry. Všechny zmíněné věci ale nemůžeme vyhazovat dohromady. Proto jsme pro vás připravili návod, kam která věc patří.

Nejsnažším řešením jak se zbavit nechtěného oblečení, je poradit se s odpadovou aplikací Kam s ním? (www.KAMsNIM.cz). Najdete v ní téměř dva tisíce míst po České republice, kde se můžete zbavit nechtěného oblečení, včetně kontejnerů na textil a charitativních obchodů. Na mapě jednoduše vyberete nejbližší místo, kam můžete oblečení a další textil odnést.

Jak třídit textil?

Než budeme textil někam nosit, je nutné rozlišit, jestli patří do odpadu nebo může ještě někomu jinému udělat radost. Lze se přitom řídit jednoduchým pravidlem: Nestyděli bychom se takové oblečení darovat někomu známému? Pokud je oblečení v takovém stavu, že nestyděli, určitě ho nevyhazujte. Oblečení a bytový textil můžete darovat na dobročinné účely nebo se je i pokusit prodat.

Naopak, pokud je textil znečištěný, roztrhaný nebo jednoduše příliš opotřebovaný, stává se z něj takzvaný odpadní textil. Ten pak nepatří nikam jinam než do směsného odpadu. Pokud však vyhazujete třeba tričko ze savého materiálu, zkuste se zamyslet, jestli ho ještě nevyužijete jako hadr v domácnosti. Prodloužíte o chvíli jeho život a ušetříte za nákup nových hadrů.
Věděli jste že do kontejnerů na textil patří i další věci jako:

  • boty
  • batohy, tašky, kabelky
  • doplňky - šály, šátky, čepice
  • lůžkoviny - povlečení
  • bytový textil - záclony, ubrusy, utěrky
  • látky - alespoň 1m
  • hračky

Ale pozor, ne vše do všech kontejnerů a právě na to je zde web www.KAMsNIM.cz, aby vám poradil...

Kontejnery na dobrou věc

Teď už ale k onomu oblečení, doplňkům a bytovému textilu, které zůstává v dobrém a použitelném stavu. V tomto případě je nejsnažším řešením odnést ho do nejbližšího kontejneru na textil. Pokud ale nevíte, kde se takový kontejner nachází, může to být poněkud oříšek. Kontejnery na textil v České republice provozuje řada různých firem, které většinou nezveřejňují polohu svých kontejnerů na internetu (mají k tomu své důvody, které rozhodně nejsou nijak chvályhodné, ale to by bylo na samostatný článek...). Světlou výjimku tvoří Armáda spásy, společnost POTEX a Diecézní charita Brno, jejichž kontejnery najdete v aplikaci Kam s ním?. Podívejte se, zda se nachází i ve vašem okolí.

Důležité je, aby oblečení bylo opravdu použitelné a nedošlo k jeho poškození ani v kontejneru. Vhazujte ho proto do kontejneru zabalené, nejlépe do igelitového pytle. U obuvi zase nezapomeňte zkontrolovat, že odevzdáváte obě boty z páru.

Kromě kontejnerů můžete oblečení přinést do různých dobročinných obchodů a Reuse center. Jejich výhodou je, že do nich často můžete darovat i další věci, které do kontejneru nepatří. Jde například o nábytek, domácí potřeby, hračky a další věci. Raději se však v obchodě předem informujte. V aplikaci Kam s ním? Najdete zatím například ReShare store Armády spásy, brněnský charitativní bazar Baltazar či Reuse centra na sběrných dvorech v Brně.

Kam oblečení z kontejnerů putuje?

Textil z kontejnerů, který odevzdáte je nakonec roztříděn. Použitelná část putuje na dobročinné účely pro lidi v nouzi. Například z kontejnerů POTEXu může oblečení jít lidem bez domova či ohroženým dětem. Armáda spásy zase daruje oblečení potřebným v sociálních službách či lidem postiženým mimořádnými událostmi. Oblečení může skončit i v některém z dobročinných obchodů a výtěžek z něj jde opět na provoz charit. Tyto obchody navíc často dávají zaměstnání lidem ze sociálně vyloučených skupin.

Část oblečení, které lidé hází do kontejnerů, je však stále nepoužitelná. Končí proto jako odpadní textil ve spalovnách, což pořád lepší varianta než na skládce.

Prodej nebo výměna?

Máte-li podnikavého ducha a je vám líto kousky ze skříně vyhazovat, můžete se je pokusit zpeněžit, například prodejem do některého secondhandu, na bleším trhu nebo přes různé internetové portály a skupiny na facebooku. V poslední době se rozmáhá i trend tzv. SWAPů oblečení, kdy si lidé zadarmo vyměňují kousky svého šatníku. Je to možnost, jak odlehčit přírodě od odpadu, a zároveň předejít zbytečnému nákupnímu cyklu.


Další zdroje informací:

Češi ročně vyhodí 200 tun textilu. Vzrůstá však zájem o třídění

Reportáž ze swapu oblečení

Eshop charitního bazaru BALTAZAR


Autorka: Kristýna Pavlíčková
Zdroj: www.KAMsNIM.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů