BioTHOP - Bio a syntetické zbytky chmelové sklizně

15. srpna 2020
BioTHOP - Bio a syntetické zbytky chmelové sklizně

Během posledních 9 měsíců se Zelfo Technology účastní projektu BioTHOP, který se týká zbytkového ,,up-cyclingu" v zemědělství. Projekt se skládá z pěti zemí EU a je podporován prostřednictvím iniciativy EU Life.

Cíle týmů jsou soustředěny na ekologické a komerční optimalizace posklizňových stonků

a jejich systémů zavěšení po sklizni. Existují 3 hlavní cíle:

1. ověřit funkční vlastnosti závěsných drátů PLA

2. prokázat, že kompostování kombinovaných chmelů a strunového odpadu je životaschopné jako ekologický systém,

3. použít část chmele a strunných systémů jako základ pro materiály používané k tvorbě příslušných nových produktů.

Domovská základna projektu je ve Slovinsku, kde chmelové rostliny atd. pochází z údolí Dolního Savinja.

Koordinační stranou je Slovinský institut pro výzkum a výrobu chmele (IHPS) podporovaný Agenturou pro rozvoj Savinja. Spolu se společností Zelfo Technology jsou dalšími partnery projektu Lankhorst Euronete, Group - Portugalsko (vývojáři motouzů pro zavěšení PLA),

Tridas Czech Republic (výrobky z nasávané kartonáže), Tecnopackaging - Španělsko

(zbytkové PLA / Agro), TECOS - Slovinsko (vývojáři plastových produktů).

IHPS - třídění chmele (IHPS obrázky)

První kroky projektu zahrnovaly výsadbu chmele s nově vyvinutým vláknem PLA, po kterém následovalo třídění a dodání zbytkových rostlin / provázků chmele do Zelfo Technology ve Schwedt / Oder. Zpracování materiálu ve Schwedtu proběhlo koncem podzimu/počátkem zimy 2019 a materiály byly upraveny a odeslány partnerům projektu včas.

Tým pro analýzu kompostování IHPS zaznamenal mimořádně pozitivní časné výsledky. Různé kombinace průmyslového vrstvení materiálu a modulace podmínek na místě prokázaly, že suspenzní vlákno PLA společnosti Lankhorst lze skutečně zcela absorbovat do kompostované ,,biomasy" bez zbylých plastových mikročástic. Na globální úrovni to je velmi pozitivním znakem toho, že bio plasty nemusí být problémem s likvidací, jak se původně myslelo.

Pokud jde o konečné produkty, byly první materiály pro testování bioplastů využívající vlákna Zelfo Technology spolu s Tecnopackagingem za předpokladu, že PLA byly smíchány a poskytnuty TECOS pro formování do květináčů. Následovaly úspěšné formovací zkoušky a tým již vyhodnotil první vstřikované nádoby. Forma květináče, která byla vyvinuta v TECOS v průběhu několika měsíců, splnila očekávání týmů a měla by splňovat návrhová kritéria stanovená IHPS s ohledem na ideální podmínky pro pěstování chmele.

ZELFO - příprava vláken / TECNOPACKAGING - Granule & TECOS prototypy květináčů

(Obrázky: Zelfo Technology / TECOS)

Rozvoj EU závisí na šíření osvědčených postupů na celém kontinentu, a proto je skupina zaneprázdněna implementací první vlny výsledků v celé Evropě, což je z pohledu projektu EU LIFE pro program zásadní.

Letošní plodina skvěle roste na vylepšených provázcích založených na PLA, proto Lankhorst netrpělivě očekává konečné vyhodnocení materiálových vlastností.

Od poslední sklizně bylo dosaženo značného pokroku, pokud jde o jejich metody, třídění a skladování. Nejenže to pomůže s vývojem odborných materiálů, ale také upřesní analýzu kompostovacího systému. Tato nová možnost bude klíčovou součástí práce pro IHPS, který pomohl řídit celorepublikovou kampaň na zvyšování povědomí o nakládání se zbytkovými materiály.

Čas sklizně se rychle blíží, a tím i další kolo aktivit v rámci programu BioTHOP. Patří sem rozvoj bližší vazby Zelfo Technology s Tridasem v kombinovaném úsilí o optimalizaci typu vlákniny a dávkovacích parametrů k vytvoření obalu lahví pro přepravu lahvových nápojů.

V prosinci 2020 bude společnost Tridas hostit další schůzku o ,,aktualizaci informací" ve svém rodném městě v České republice. V druhé polovině roku budou hlavním tématem agendy výsledky projektu. Očekávání jsou vysoká a skupina se těší na velký závěr roku.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů